جستجو کردن

خانه

بازسازی خانه روستایی

بازسازی خانه روستایی

همگی ما از دیدن خانه های روستایی که در سراسر کشور با اقلیم مختص به خود ساخته می شوند، لذت می بریم و برخی از افراد نیز در سفرهایشان، این خانه های روستایی را اجاره می کنند؛ خانه های روستایی با توجه به اقلیم منطقه و در سبک های متفاوتی ساخته می شوند که سبک ساخت آنها با توجه به اقلیم و هویت فرهنگی مردم منطقه است. 

به مشاوره رایگان نیاز دارید؟

متخصصان ما با شما تماس خواهند گرفت.

بازسازی و سبک معماری خانه های روستایی

سبک معماری خانه های هر روستا با توجه به موقعیت جغرافیایی آنها متفاوت است و هر کدام از آنها دارای فرم و معماری مختص اقلیم روستا می باشد؛ هر خانه‌ی روستایی دارای بازشوها، مصالح، طبقات مختلف است که همگی این عناصر با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیم هر منطقه انتخاب و ساخته می شود. بازسازی خانه های روستایی نیز با توجه به معماری اقلیمی اجرا می شود و اجرای بازسازی و نوسازی اینگونه از خانه ها به مهارت اجرایی بالا و تیم های متخصص در زمینه بازسازی نیازمند است. بازسازی خانه های روستایی به این دلیل به مهارت اجرایی بالایی نیازمند است که در کنار بازسازی مصالح خانه های روستایی نیز باید به بافت خانه ها توجه بالایی شود، تا بافت کلی مصالح از بین نرود و هویت خانه حفظ شود. از آنجایی که معماری خانه های روستایی پیوند نزدیکی با فرهنگ و برگرفته از اقلیم جغرافیایی منطقه است، برای بازسازی خانه های روستایی ابتدا باید به نوع اقلیم منطقه توجه شود. نکته ی جالب در ساخت و معماری خانه های روستایی این است که ساخت آنها بر خلاف خانه های امروزی، هیچ گاه به حریم طبیعت تجاوز نمیکند و همیشه به حریم آن احترام گذاشته می شود؛ چرا که معماری خانه های روستایی از دل طبیعت برگرفته می شود. در ساخت خانه های روستایی از مصالح طبیعی و بومی منطقه استفاده می شود؛ و ساخت آنها کاملا با توجه به ورزش باد، تابش نور و موقعیت قرار گیری اقلیم است.

شرکت آسال سازه پرگاس، شرکت فعال و با سابقه در عرصه ی بازسازی و دکوراسیون داخلی واقع در پایتخت کشور، تا به امروز قادر به اجرای پروژه های بازسازی و دکوراسیون از جمله بازسازی ویلا قدیمی، بازسازی خانه قدیمی، بازسازی و دکوراسیون خانه های روستایی است.
برای انجام پروژه های بازسازی و دکوراسیون در لوکیشن های مختلف، تنها کافیست تا با شماره های شرکت آسال سازه پرگاس و مجموعه ی فعال ما تماس حاصل فرمایید، مشاورین ما با در نظر گرفتن نیازهای شما در پروژه ها، راهنمایی های لازم را با شما در اختیار خواهند گذاشت. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا به بررسی بازسازی خانه های روستایی بپردازیم.


میتوانید در این صفحه بازسازی پذیرایی را مشاهده کنید.

چگونگی بازسازی خانه های روستایی

بازسازی خانه های روستایی دارای مراحل متفاوتی است که با توجه به نوع اقلیم جغرافیایی می تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی برای اجرای پروژه های بازسازی باید مراحلی به ترتیب انجام شود؛ این مراحل شامل ابعاد مختلفی از جمله صدور مجوز و شناسایی آسیب ها می شوند که تنها مختص به بازسازی خانه های روستایی هستند، در ادامه به بررسی این مراحل و ارائه توضیح مختصر در رابطه با آنها میپردازیم.

صدور مجوز بازسازی برای خانه های روستایی

شمار بسیاری از خانه های روستایی واقع در کشور در بافت تاریخی و قدیمی شهر قرار دارند و برخی دیگر نیز جزء سازمان میراث فرهنگی کشور هستند، نکته ی قابل توجه در رابطه با این مسئله این است که بسیاری از اقدامات مرتبط با بازسازی خانه های روستایی و قدیمی، غیرقانونی تلقی می شوند چرا که ممکن است در بافت تاریخی روستا و یا شهر قرار داشته باشند.
بسیاری از خانه های روستایی دارای قدمت های بسیاری هستند و قدمت برخی از آنان به دوره های قاجار و صفویه باز می گردد، بیشتر این خانه های روستایی صاحبانی تیمسار و یا شهردار داشته اند و هنگامی که ورثه ی آنها قصد تصمیم برای بازسازی و یا تغییر کاربری آنها را داشته باشد، ممکن است که با توجه به بافت تاریخی منطقه و قدمت بنا با ممانعت شهرداری و یا سازمان میراث فرهنگی کشور مواجه شوند. برای همین برای بازسازی و مرمت خانه های روستایی قدم اول دریافت مجوز بازسازی توسط یک شرکت بازسازی و معماری است که تجربه لازم را در این عرصه داشته باشد، در مواقعی نیز سازمان های میراث فرهنگی با نقشه مرمتی و یا تغییر کاربری ها موافقت نمی کنند زیرا شاید بنا گنجایش و بار کاربری را نداشته باشد، که در این صورت معمولا بازسازی به سازمان های زی ربط سپرده می شود.

شناسایی آسیب‌ها توسط کارشناس و استاد کار مرمت

بعد از مرحله ی کسب مجوز برای بازسازی خانه های روستایی، با تیم متخصص شرکت معماری به محل پروژه رفته و کارشناسان مرمت آسیب ها و تخریب های موجود بافت بنا و خانه روستایی را شناسایی و نگارش می کنند؛ در صورت متعدد بودن آسیب ها در این مرحله، لیستی از آسیب های بنا به اولویت دسته بندی هر کدام تهیه می شود و به تیم های اجرایی بازسازی ارائه می شود؛ مرحله ی آسیب نگاری با توجه به بافت بنا انجام شده و در کنار آن برای هر آسیب راه حلی ارائه می شود.

برآورد بودجه

بازسازی خانه های روستایی به دلیل قدمت بالایی که دارند، معمولا بودجه ی بیشتر ی را طلب میکنند چرا که در حین بازسازی ممکن است با مشکلاتی نظیر ترکیدگی لوله های آب رسانی و یا مشکلات سیستم برق روبه رو شوید؛ به همین خاطر نیاز است که همیشه بودجه ی بالاتری از مبلغ تخمین زده شده، برای وقوع کارها و عملیات های بازسازی در نظر داشته باشید. هزینه ساخت خانه کاه گلی بستگی به فاکتورهای مختلف دارد اما موارد مهمی مانند قیمت و کیفیت متریال استفاده شده در ساخت بسیار میتواند در هزینه ساخت آن تاثیرگذار باشد.

تخریب

در بازسازی خانه های روستایی، تخریب یکی از حساس ترین مراحل به شمار می آید، چرا که باید تخریب خانه های روستایی باید به گونه ای انجام شود که کمترین آسیب را به بافت بنا وارد کند. مرحله ی تخریب با حضور کارشناس مرمت انجام می شود؛ و در این مرحله باید از شمع های سقف و ستون های نگهدارنده استفاده کرد و تمامی تدابیر امنیتی انجام شود.

اصول بازسازی خانه های قدیمی

اصول بازسازی خانه های قدیمی بایدبر اساس امنیت باشد. اکثر خانه های قدیمی به مرور زمان مصطحلک می‌شوند و باید نسبت به نوسازی و ترمیم آن ها اقدانم کرد. بسیاری از این خانه ها صرفا جهت نوسازی نما انجام می‌شود که علیرغم زیبایی ممکن است زنندگی درون آن ها بسیار گران تمام شود.

 بازسازی خانه 

بعد از مرحله ی تخریب قسمت های آسیب دیده و ضروری، نوبت به شروع مرحله ی بازسازی می رسد. 
بازسازی خانه های روستایی باید با توجه به مصالح بنا و سبک معماری خانه انجام شود، معمولا در هنگام بازسازی تاسیسات جایگزین می شود و بازشو ها مرمت می شوند.

معماری خانه های روستایی در کشور

ویژگی های معماری خانه های روستایی برگرفته از اقلیم منطقه است و بر طبق این طبیعت اقلیم نیز سبک های به خصوصی را دارند، برای مثال در خانه های روستایی شمال کشور شاهد آن هستیم که خانه های روستایی دارای بام های شیب داری هستند و به گونه ای طراحی شده اند که بیشترین مقاومت را در برابر شرایط جوی و باران دارند و معماری خانه ها مناسب شرایط آب و هوایی شمال کشور هستند؛ و یا در نواحی که آب و هوای گرمی دارند، خانه های روستایی دارای گنبدی هستند که کمک کننده ی گردش هوا و خنک کننده ی هوای داخل خانه می باشد. شما همچنین می توانید جهت نوسازی خانه های قدیمی و بازسازی خانه های روستایی و دکوراسیون فضای مورد نظرتان، از مشاورین شرکت بازسازی پرگاس، مشاوره رایگان دریافت کنید! شرکت آسال سازه پرگاس، شرکت معماری پیشتاز و با سابقه در زمینه ی بازسازی؛ با داشتن کارشناسان حرفه ای و تیم های تخصصی در زمینه بازسازی و عرصه دکوراسیون داخلی، قادر به انجام انواع عملیات نوسازی و پروژه های بازسازی خانه های روستایی در تمامی فضاهای مورد نظر شماست! برای اطلاع از نحوه ی بازسازی خانه های روستایی، نوسازی خانه قدیمی و براورد قیمت بازسازی خانه های روستایی می توانید با مشاورین ما در شرکت بازسازی پرگاس، تماس حاصل فرمایید! متخصصین و مشاورین شرکت بازسازی ساختمان آسال سازه پرگاس با ارائه مشاوره ی تخصصی در عرصه ی بازسازی و دکوراسیون داخلی با در نظر گرفتن معیار های ملک، می توانند تا حد زیادی روند نوسازی خانه قدیمی و یا بازسازی خانه روستایی شما همراهان گرامی را تسریع ببخشند.

سوالات متداول

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.