جستجو کردن

خانه

کاشی کاری و سرامیک

کاشی کاری و سرامیک

اگر تا به حال از عمارت ها و یا کاخ های دوره های قاجار و دوره های مختلف دیدن کرده باشید، متوجه زیبایی این هنر در نمای بنا، سطح دیوار و کف و یا دیوار کشی ها شده اید.
کاشی کاری هنری اصیل ایرانی ست که  از دوره های قدیم تا به حال در صنعت ساختمان در جهت تزئینات و زیبا سازی ساختمان استفاده می‌شود؛ این هنر زیبا با ورود اسلام به ایران در دوره های مختلف باعث ایجاد سبک معماری ایرانی اسلامی شد و به اوج شکوفایی خود در معماری رسید.
کاشی کاری در دوره های معماری گذشته در انواع کاشی کاری معرق، هفت‌رنگ، مقرنس و معقلی در بناهای مختلف استفاده می شد. 
کاشی کاری در واقع یکی از هنرهای بنیادین در تزئینات و نمای ساختمان است.
متریال کاشی ترکیبی از سنگ، خاک رس و اجزای متریال های مختلفی ست که در مراحل مختلف شکل داده شده و در کوره ها پخته و لعاب داده می‌شود.
هنر کاشی کاری امروزه نیز در انواع و اقسام مختلف کاشی ها در طرح های متنوع اجرا می شود که در هر فضا متناسب با دکوراسیون اجرایی، زیبایی و جلوه گری خاصی به فضا می بخشد.

به مشاوره رایگان نیاز دارید؟

متخصصان ما با شما تماس خواهند گرفت.

کاشی کاری مرحله ایی از نازک کاری ساختمان

کاشی کاری در واقع بخش مهمی از مرحله نازک کاری در ساختمان است، که باید طبق اصول و قواعد انجام شود؛ و امروزه نه تنها در تزئینات بنای ساختمان، بلکه به عنوان متریالی کاربردی در بازسازی دیوار و کف محیط های مرطوب استفاده می شود. ما اینجا در شرکت بازسازی ساختمان پرگاس دسترسی شما را جهت سفارش و تخمین قیمت اجرای کاشی کاری، سرامیک کاری و نصب کاشی آشپزخانه، کاشی حمام و سرویس بهداشتی آسان کرده ایم. کافیست شماره و متراژ فضای مورد نظر خود را جهت کاشی کاری در کارد های تعیین شده وارد کنید! با ما در بازسازی پرگاس همراه شوید تا شما را با دنیای کاشی کاری و سرامیک آشنا کنیم، هر اطلاعاتی که نیاز است به عنوان کارفرما برای اجرای و کنترل کیفی اجرای کاشی کاری بدانید؛ با مطالعه این مقاله بدست بیاوردید.

اجرای کاشی کاری ساختمان

امروزه با پیشرفت متریال های مختلف و صنعت ساخت و ساز، انواع متریال های مختلفی روانه بازار شدند و بسیاری از این متریال ها تبدیل به متریالی نوین و ترند در فضای معماری داخلی شده اند که اجرای کاشی کاری نیز یکی از این متریال هاست چرا که کاشی ها در طرح ها و رنگ های متنوع با مقاومت های متفاوتی امروز در بازار دردسترس است و در تمامی سطوح قابلیت اجرا دارد. کاشی کاری ساختمان در شیوه‌ های مختلف با طرح های متنوعی انجام می‌شود و نحوه اجرای آن در دوام و عمر کاشی کاری بسیار موثر است.

انواع روش‌های اجرای کاشی کاری

کاشی کاری ساختمان در سه روش اصلی قابل اجراست؛ که از رایج‌ترین این روش ها می توان به روش ملات و دوغاب اشاره کرد.
اجرای کاشی کاری در سه روش قابل اجراست:

  • روش اجرا کاشی با ملات و دوغاب
  • روش اجرا کاشی کاری چسب 
  • روش اجرا کاشی کاری خشک
  • روش کاشی کاری با استفاده از ملات و دوغاب

در این روش ابتدا سطح مورد نظر زیرسازی می شود و بعد از آن، با استفاده از ترکیب ماسه سیمان و دوغاب، کاشی ها بر سطح اجرا چسبانیده می شود؛ این روش باید با دقت کامل توسط کاشی کار ماهر انجام و تراز شود، چرا که در صورت خیس و یا خشک شدن بیش از حد ملات، اجرای کاشی دوامی نخواهد داشت.

روش کاشی کاری چسبی و استفاده از ملات چسب

در مرحله اول در کاشی کاری با چسب نیاز به زیرسازی صحیح جهت نصب کاشی ها داریم؛ سپس درست مشابه روش نصب کاشی با ملات سیمان و دوغاب، اقدام به زیرسازی میکنیم تفاوت این روش با ملات سیمان و دوغاب، در این است که به جای بکارگیری از ملات، از چسب بخصوصی برای چسباندن کاشی‌ ها استفاده می‌شود؛ این چسب ها نوعی چسب صنعتی هستند و بر پایه ی رزین درست شده اند؛ که از مقاومت بالایی برخوردارند. این چسب ها مانند ملات به صورت پودری در بازار موجود هستند که با ترکیب با آب به صورت ملات در آمده و می توان از آن برای چسباندن کاشی ها استفاده کرد. اجرای کاشی کاری به روش کاشی کاری چسبی، پایانی تمیز به شما می دهد چرا که بر خلاف ملات ماسه سیمان، با چسب غلظت بالا اجرا می شود و اجرایی تمیز و سریع‌تر از روش قبلی دارد.

روش اجرای کاشی کاری خشک

همانطور که از نام این روش پیداست، کاشی کاری بدون هیچ ملاتی، انجام می شود؛ به کارگیری این روش، فقط برای اجرای کاشی کاری نما ساختمان مناسب است. از روش کاشی کاری خشک، اغلب در نصب کاشی بر روی سطوح عمودی استفاده می‌شود. زیرا که اجرای کاشی کاری را بسیار محکم‌تر می‌کند. در این روش اجرا کاشی کاری، ابتدا یک فریم فلزی بر روی سطح مورد نظر اجرا می شود و بعد از شاسی کشی ساختمان، کاشی‌ ها بدون استفاده از ملات، با اتصال به گیره‌های مخصوص فلزی به فریم ها متصل و بر روی آنها نصب می‌شوند.

قیمت کاشی کاری و هزینه اجرای کاشی کاری

قیمت اجرای کاشی کاری ساختمان، به عوامل متعددی وابسته است، به همین خاطر نمی‌توان به طور دقیق، قیمت اجرایی برای آن در نظر گرفت و تماما بستگی به کار اجرایی، ابعاد و متراژ سطح اجرایی دارد. در شرکت بازسازی پرگاس، پس از پر کردن اطلاعات مورد نظر و ثبت سفارش نصب کاشی، مشاورین ما بعد از تعیین خدمات قیمت را به شما اطلاع می دهند.

برآورد دقیق‌ هزینه اجرای کاشی کاری به شما

برای براورد قیمت اجرای کاشی کاری اطلاعات مورد نظر خود را در کارد های زیر وارد کنید. گاهی شما قصد ترمیم سطحی را دارید که کاشی کاری شده است؛ که در این صورت هزینه ی اجرای کاشی کاری می‌تواند بسیار جزئی باشد. گاهی نیز شما قصد دارید نمای ساختمان تماما اجرای کاشی کاری شود، که براورد قیمت در این مورد بستگی به نوع کاشی اجرایی و متراژ نمای ساختمان دارد.

عوامل موثر بر هزینه اجرا کاشی کاری

همانطور که گفته شد، هزینه اجرای کاشی کاری به عوامل متعددی مانند مساحت سطح اجرایی، نوع کاشی های اجرایی، جنس ملات و روش اجرای کاشی کاری و نیرو های کاشی کار بستگی دارد. در ادامه به این عوامل تاثیر گذار بر هزینه ی کاشی کاری و نحوه تخمین و محاسبه نرخ اجرای کاشی کاری میپردازیم؛ پس با بازسازی پرگاس همراه باشید.

عمودی یا افقی بودن سطح اجرای کاشی کاری

از مهم ترین و اساسی ترین عواملی که بر هزینه کاشی کاری؛ تاثیر گذار است؛ می توان به عمودی و یا افقی بودن محل اجرا و نصب کاشی اشاره کرد. چرا که این عامل علاوه بر تغییر روش اجرا، به دستمزد نیروی انسانی و گروه کاشی کار بستگی دارد. اینکه سطح اجرا روی دیوار و یا کف فضا باشد، با توجه به روش نصب کاشی و سرامیک بر روی سطح عمودی دیوارها سخت تر و مشکل تر است. به علت این سختی نرخ دستمزد کاشی کاری بر روی سطح عمودی مانند نمای ساختمان و دیوار به ازای هر متر مربع، بین 5000 الی 15000 تومان بالاتر از دستمزد نصب کاشی بر روی سطوح افقی می باشد.

مساحت محل اجرای کاشی کاری

عامل بعدی که بیشترین تاثیر را در هزینه ی اجرای کاشی کاری دارد، متراژ و مساحت سطح مورد نظر برای اجرای کاشی کاری است. قیمت اجرایی نصب و اجرای کاشی کاری، به ازای هر متر مربع توسط نصاب کاشی و یا تیم کاشی کاری قیمت گذاری می شود.

محل و ریز فضای اجرایی جهت اجرای کاشی کاری

نصب کاشی از آنجایی که برای فضا و محیط های مرطوب مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی و بازسازی حمام کاربرد بسیاری دارد، اغلب در این فضاها اجرا می شود و با توجه به اینکه در برخی از فضاها و سطوح مانند سرویس بهداشتی نیاز به زیرسازی سطح کف دارد، با توجه به مصرف متریال، قیمت اجرایی می تواند بالاتر محاسبه شود.

هزینه تیم اجرایی کاشی کار و دستمزد نصاب

اجرای کاشی کاری قیمتی منصوب به قیمت اتحادیه ندارد! و در برخی موارد با توجه به ماهر بودن گروه کاشی کاری و یا نصاب ممکن است؛ اجرت بالاتری به نسبت کاشی کاران دیگر مطالبه شود. همچنین در برخی موارد اجرای کاشی کاری در سطوح عمودی مانند اجرای کاشی کاری بر نمای ساختمان، معمولا اجرت بیشتری به عنوان سختی کار با توجه به روش نصب گرفته می شود.

نوع کاشی اجرایی و ابعاد کاشی مصرفی

نوع کاشی اجرایی یکی از عوامل تاثیرگذار دیگر بر روی قیمت کاشی کاری ساختمان است. در بازار امروزه انواع و اقسام کاشی در جنس های متفاوت موجود است که با توجه به جنس و نوع متریال مصرفی در کاشی، دارای قیمت های متفاوتی است. در برخی موارد نیز کاشی ها به صورت دستی لعاب داده می شوند که در این صورت به قیمت کاشی افزوده می شود. به همین علت، استفاده از کاشی و سرامیک ها در جنس های متفاوت، در قیمت اجرای کاشی کاری ساختمات تاثیر گذار است. انتخاب کاشی و سرامیک با کیفیت تر و یا دارای مقاوت بیشتر باعث بالاتر رفتن قیمت اجرای کاشی کاری و سرامیک می شود. علاوه بر جنس کاشی و سرامیک مصرفی در کاشی کاری ساختمان، اندازه و ابعاد کاشی نیز می تواند بر اجرت نصب کاشی موثر باشد؛ به این دلیل که حمل، نصب و تراز کردن کاشی و سرامیک در ابعاد بزرگتر سخت تر است. در کاشی های بالای چند متر در اجرای کاشی کاری، گاهی اوقات بسته به ابعاد کاشی، برای نصب و اجرای این کاشی های بزرگ، نیاز به ابزارهای ویژه است.

بتونه کاری

در برخی موارد، سطح و محل اجرای نصب کاشی؛ نیاز به زیرسازی و تعمیرات دارد. زیرا قبل از اجرای کاشی کاری، سطح اجرا باید کاملا آماده و بدون پستی بلندی و ترک باشد. برای مثال اگر ترک و یا ناهمواری در سطح اجرا وجود داشته باشد، قبل از اجرای کاشی کاری باید بتونه کاری و زیر سازی و آماده شود. که با توجه به مصرف مصالح و اجرت گچ کار می تواند به قیمت و هزینه اجرا افزوده شود.

نوع روش اجرای کاشی کاری

همانطور که گفته شد نصب کاشی به سه روش اجرا می شود، که با توجه به روش نصب و مواد مصرفی، براورد و تخمین هزینه اجرا می‌تواند متفاوت باشد. در روش کاشی کاری با ملات دوغاب، تراز بودن سطح کار و اجرای کاشی کاری بسیار حائز اهمیت است. و همچنین به علت هدر رفت ملات و خشک شدن بسشتر ملات ، این روش به مدت زمان بیشتر و در نتیجه دستمزد بیشتری نیاز دارد؛ در حالی که در روش اجرای کاشی کاری با چسب؛ اجرا سرعت بیشتری دارد. البته در محاسبه و تخمین قیمت کاشی کاری، در روش چسبانیدن کاشی ها، باید به هزینه چسب نیز، توجه کرد. در شرکت بازسازی ساختمان پرگاس، پس از پر کردن اطلاعات مورد نظر و ثبت سفارش نصب کاشی، مشاورین ما بعد از تعیین خدمات قیمت را به شما اطلاع می دهند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.