بارگذاری

همه چیز درباره ی سقف کناف

همه چیز درباره ی سقف کناف

 

همه چیز درباره ی سقف کناف

کناف چیست؟

به صفحاتی که روکش گچی دارند و با استفاده از برش ها و یکسری فرآیند ها به هم وصل می شوند و سقف کناف را تشکیل می دهند. در سراسر دنیا در کارخانه ها و مراکزی که به تولید کناف مشغولند بیش از 18000 نفر مشغول به کارند، این آمار و ارقام حاکی از آن است که از سقف کناف استفاده های زیادی می شود.

 

کناف سقف 

کناف سقف را نیز می توان به عنوان یکی از مصالح ساختمانی دانست، البته کناف سقف را برای دکوراسیون داخلی به کار می برند و در مقاومت ساختمان تاثیری ندارد. کسانی که در دکوراسیون داخلی از کناف استفاده می کنند می توانند طرح های مختلفی را روی سقف به وجود آورند. در گذشته با برش کاری روی گچ به زیبا سازی دکوراسیون داخلی کمک می کردند که وزن زیادی داشت اما کناف های امروزی بسیار سبک هستند در نتیجه در برابر فشار یا زلزله مقاومت بیشتری دارند.

کاربرد کناف

علاوه بر این که از کناف برای ایجاد سقف های کاذب استفاده می شود، به علت جنس خاص و وزن سبکی دارد برای دیوارها نیز می توان از آن ها استفاده کرد. به طور مثال می توان از کناف برای دیوار های ضد حریق استفاده کرد. دیوارهای ضد حریق مثل یک سپر در برابر آتش عمل می کنند و در صورتی که در یک سمت دیوار آتش سوزی به وجود آید دمای سمت دیگر در حد قابل قبولی حفظ می شود.

سقف های کناف مشبک

سقف های کناف مشبک نوع دیگری از سقف های کناف هستند که توسط سازه های سپری یا تی شکل و همچنین تایل های سقفی به وجود می آیند، این نوع شبکه ها با استفاده از نوعی آویز به سقف ساختمان متصل می شوند، تایل ها نیز در درون آن ها قرار می گیرند، فضایی خالی که در این میان به وجود می آید در واقع نوعی لایه عایق را به ایجاد می کنند.

سقف های کناف مشبک نوع دیگری از سقف های کناف هستند که توسط سازه های سپری یا تی شکل و همچنین تایل های سقفی به وجود می آیند

سقف های کناف یکپارچه

این مدل از سقف ها زیر مجموعه ی سقف های کناف هستند، سقف های کناف یکپارچه با استفاده از رابیتس و گچ ساخته می شوند که جایگزین بسیار مناسبی برای سقف های غیر استاندارد کاذب می باشد، سبک بودن این سقف ها در واقع این برتری را به وجود آورده است. ساختار آن ها به از نوعی زیر سازی فولادی سبک است که صفحات گچی را با استفاده از پیچ های مخصوص در یک یا چند لایه روی سقف سوار می کنند.

مزایای سیستم کناف درمقایسه با برخی سیستم های مورد استفاده در کشور

مقاومت این سیستم در برابر زلزله : به علت سبکی وانعطاف پذیری بسیار بالادر برابر زلزله مقاوم هستند.

ایمنی : بدلیل اتصالات صحیح  در دیوارها و سقف های کاذب کناف، عموما اتصالات به صورت پیچی و مطابق ضوابط و آیین نامه های موجود انجام می دهند.

  سرعت اجرای بالا : سیستم کناف (در شرایط مناسب وبا نیروی کار کافی ) نسبت به سیستم سنتی تا 4 برابر سریع تر قابلیت اجرا دارد.

اجرای راحت : به دلیل طراحی مناسب بسیار راحت می توان آن را به مرحله ی اجرا در آورد.

وزن کم و به طبع هزینه کمتر: چون برای پوشش دهی این سقف ها از متریال های زیادی استفاده نمی شود در نتیجه هم هزینه ی کمی در بر دارد و هم این که بسیار سبک می باشد. 

افزایش سطح مفید زیر بنا: به سبب کاهش اشغال فضا توسط دیوارها و پارتیشن های کناف سطح مفیر زیر بنا بیشتر می شود.

عایق حرارتی مناسب: سیستم کناف در صورتی که به درستی اجرا می تواند بسیار عایق حرارت مناسبی باشد.

عایق صوتی مناسب: علاوه بر این که عایق حرارتی مناسبی می باشد می تواند به عنوان عایق صوتی نیز قرار بگیرد البته در صورتی که به درستی نصب و اجرا شده باشند.

پنلهایی به شدت مقاوم در برابر حریق و آتش سوزی هستند.

در برابر رطوبت پنل هایی بسیار مقاوم می باشند.

قابلیت فرم پذیری کناف بالامخصوصاً در بحث دکوراتیو

قابلیت تغییر فضاهای قدیمی و تبدیل به کاربری های جدید با پتانسیل بالا، کناف را می توان مناسب ترین سیستم به جهت کارهای باز سازی دانست.

بازیافت بیش از 75 درصد مصالح مصرفی

کاهش نخاله های ساختمانی به میزان قابل توجه، نخاله های ساختمان در سیستم کناف نسبت به سیستم سنتی 1 به 5 هستند به همین دلیل سبب کاهش هزینه های حمل مصالح، هزینه ی نظافت و هزینه های تخلیه نخاله ها از کارگاه می شود.

کاهش اکیپ های کارگری در ساختمان، به دلیل سهولت و سرعت اجرای سیستم کناف اکیپ های مختلف اجرای دیوار که شامل دیوارچینی، گچ و خاک، سفید کاری و... بود تنها به یک اکیپ اجرایی کاهش می یابند. حتی در صورت اجرای سقف کاذب کناف به جای سقف کاذب با میلگرد و رابیتس تمامی اکیپ جوش کار، رابیتس کار و گچ کار سقف همگی به یک شخص واگذار می شود.

همان طور که می دانید هر چیزی به غیر از مزایا معایبی نیز دارد، در قسمت قبلی درباره ی سقف کناف و مزیت های آن صحبت کردیم ادامه این بحث را می خواهیم به معایب سقف کناف بپردازیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

معایب سقف کناف

تراز نبودن زیرسازی یا سقف کاذب اجرا شده در یک کد ارتفاعی

عدم اجرای پانل کناف عمود بر جهت سازه های پانل خور

عدم دقت در برش پانل

اجرای لبه کارخانه ای پانل در کنار لبه برش خورده کناف

عدم استفاده از نوار درزگیری در هنگام بتونه کاری

اختلاط نا مناسب بتونه کناف یا پودر ماستیک

عدم رعایت پهنای مناسب لایه بتونه کاری شده

عدم رعایت ساختار با کاربری و شرایط بهره برداری

عدم استفاده از نصاب آموزش دیده که از صلاحیت اجرای کناف برخوردار است

عدم استفاده از ابزار مناسب

 

در صورتی که سقف کناف به درستی نصب و اجرا نشوند اشکالات فنی را در کار به وجود می آورند، از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم شاقولی پیشانی های سقف کاذب ( ناشاقولی بودن المان های قائم )

عدم رعایت گونیایی طرح هایی که قرار است به صورت مستطیل به اجرا در آیند

عدم رعایت فاصله مناسب آویز ها

عدم رعایت فاصله مناسب سازه های بار بر

عدم رعایت فاصله مجاز سازه های پانل خور

عدم رعایت فاصله مجاز پرچ ها

عدم رعایت اجرای اولین آویز، سازه باربر و سازه پانل خور در فاصله مناسب

  در صورتی که سقف کناف به درستی نصب و اجرا نشوند اشکالات فنی را در کار به وجود می آورند، از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید.

در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}