انواع ساخت و ساز در ساختمان سازی

انواع ساخت و ساز

در حال حاضر صنعت ساختمانی مانند دیگر صنعت ها، دچار دگرگونی و پیچیدگی های بسیاری شده  و به همین دلیل، صنعت ساخت و ساز به دسته بندی های مختلفی تقسیم شده .
اگر از علاقه مندان و یا از زیر مجموعه های این صنعت هستین، با ما در شرکت ساختمان سازی همراه باشید تا به بررسی دسته بندی های مختلف در این صنعت بپردازیم.

صنعت ساخت و ساز به دو بخش کلی (مسکونی و غیر مسکونی) ، با توجه به کاربری تقسیم میشود و هر بخش دارای بخش های متنوعی و ویژگی های متفاوت است .

صنعت ساخت و ساز مسکونی شامل بخش هایی مانند بازسازی و نوسازی و به طور کلی شامل ساخت و نوسازی منازل مسکونی میباشد.

و صنعت غیرمسکونی دارای سه مجموعه (صنایع سنگین ، ساخت تجاری و سازمانی ، ساخت مهندسی)

انواع ساخت و ساز در صنعت ساختمان سازی ، شامل بخش های زیر میباشد :

ساخت و بازسازی و نوسازی منازل مسکونی
ساخت‌وساز صنعتی و سنگین
ساختمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سازمانی و تجاری
مهندسی ساخت
تنوع در این صنعت و تعداد شاخه های هر رشته بسیار زیاد است و مهندس های عمران و معماری و یا طراحان داخلی و مهندس های ساخت و ساز میتوانند در تمامی پروژه ها فعالیت داشته باشند:

  • ساخت خانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فوق مدرن و سازگار با محیط‌زیست
  • ساخت پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عظیم هیدروالکتریک (مانند پروژه‌های تونل و ساخت و ساز)
  • ساخت مجتمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرگرمی مدرن (مانند ورزشگاه‌های بزرگ)
  • ساخت پل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فوق‌العاده پیشرفته

در ادامه قصد داریم انواع ساخت و ساز در صنعت ساختمان سازی را بسط دهیم :

ساخت ، بازسازی و نوسازی منازل مسکونی
یکی از پرطرفدار ترین بخش ها در صنعت ساخت و ساز ، مربوط به بازسازی و نوسازی منازل مسکونی و خانه های قدیمی میباشد .

در این بخش، وظیفه شما به عنوان یک معمار ، فقط به ساخت خانه خلاصه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؛ شما در حال ساختن رویاها و تجربیات افرادی هستید که در این مکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها زندگی خواهند کرد.
یکی از روش های سرمایه گذاری در ایران ، خرید خانه است، و تمامی ما همیشه رویای داشتن یک خانه ای که با سلیقه ی شخصی ما طراحی شده باشد را در سر داریم و برای رسیدن به آن سخت کار میکنیم ،متخصصان ساخت و ساز ، معماران ، طراحان داخلی  و کارشناسان نوسازی همواره تلاش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند تا مردم را به رویاهای خود برسانند. حتی فکر کردن به این‌که مهارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند نقشی در شکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری رویاها و تجربیات دیگران داشته باشد هم هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انگیز و لذت‌بخش است.
کارفرمایان این بخش شامل دودسته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که بر اساس نیاز، هرکدام از این کارفرمایان افراد متخصص را در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف به خدمت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند.

  • سازندگان خانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید
  • پیمانکاران بازسازی خانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

پیمانکاران مانند شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مستقل و متخصص مانند پیمانکاران لوله‌کشی یا پیمانکاران سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع
این تیم های پیمانکاری معمولا شامل تیم های کوچک و تیم های بزرگ شرکتی را شامل میشوند ، که در ابعاد کوچک 2-3 نفره تا ابعاد بزرگ‌تر با ده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کارمند فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. پیمانکاران تجاری در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تخصصی و در پروژه‌های ساخت‌وساز و نوسازی فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و در برخی موارد شامل خدمات عمومی هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

ساخت و ساز صنعتی و سنگین

آیا در کودکی دوست داشتید تا با کامیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اسباب‌بازی بازی کنید؟ آیا شغل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خارج از منزل و زندگی در مکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید را دوست دارید؟ آیا قدرت یک کامیون شمارا هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؟ اگر پاسخ شما مثبت است، شاید به این شغل علاقه داشته باشید!
بخش ساخت‌وساز صنعتی یکی از بخش شغل های پردرآمد است که شامل کار با ابزار و ماشین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آلات سنگین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. شما در این بخش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید با بزرگ‌ترین کامیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جهان کار کنید. اندازه برخی از این ماشین‌ آلات از یک خانه دوطبقه هم بزرگ‌تر است ، همچنین  فعالیت در این بخش فقط به کار با ماشین‌آلات سنگین خلاصه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. با کار در صنایع سنگین، شما به ساخت تأسیسات صنعتی عظیم مانند نیروگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، نیروگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و معادنی کمک خواهید کرد که راحتی زندگی روزمره را برای ما به ارمغان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورند.

ساختمان های سازمانی و تجاری

آیا از دوست داران زندگی شهری و برج های سر به آسمان کشیده اید ؟ و یا با نگاه کردن به آسمان‌خراش‌ها هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زده شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید؟ آیا از طراحی برج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لذت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برید؟ اگر این‌طور است، حتماً از ساخت سازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سازمانی و تجاری لذت خواهید برد، چراکه این کار خلاقیت شمارا پرورش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.
فعالیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های این بخش شامل ساخت سازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی مانند دفاتر کاری مرتفع و برج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اداری، استادیوم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، مدارس، بیمارستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، مراکز خدماتی، کتابخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، گالری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هنری و موزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
مهندسی ساخت
بخش مهندسی ساخت کیفیت زندگی ما را بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخشد. کار در این بخش به معنای بهبود سازوکارهای صنعت ساخت‌وساز است. وظیفه شما به عنوان معمار در این بخش شامل نصب زیرساخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اصلی و فراهم کردن خدماتی است که نیازهای اساسی جوامع شهری را فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
شما در این بخش به ساخت پل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، بزرگراه، جاده و سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های حمل‌ و نقل انبوهی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازید که تردد روزمره را فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. علاوه بر این، شما به تأمین خدمات ضروری مانند سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تصفیه آب و خطوط برق و ارتباطی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازید که نقش مهمی در رشد اقتصادی دارند. به‌عبارت‌دیگر، شما عناصر اساسی یک زندگی باکیفیت و پررونق را برای مردم شهر و کشور خودتان فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.
جستجو کردن
جستجو کردن