جستجو کردن

اجرا و بازسازی نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان

همانطور که گفتیم یکی از قسمت های ساختمان که کاملا در معرض دید همه قرار می گیرد، نمای ساختمان آن است. اجرای نمای زیبا می تواند یک ساختمان کاملا ساده را تبدیل به یک ساختمان خاص و متفاوت کند. به همین امر دقت در اجرای نمای ساختمان روشی مطمئن برای داشتن یک نمای زیبا، اصولی و با کیفیت میباشد.
نمای ساختمانی که با مصالح سنگ ، آجر و بتن ، سیمان و … اجرا می شود ، باید کیفیت بالای مصالح و اجرای حرفه ای داشته باشد. در غیر این صورت بعد از مدتی در اثر تغییرات جوی احتمال ریزش قطعات از نمای ساختمان مانند آجر و چوب و یا سنگ وجود دارد.
این اتفاق علیرغم خطرات جانی که برای عابران پیاده ایجاد می کند ، ظاهر ناخوشایندی به نمای ساختمان می دهد. با توجه به اهمیت این مبحث قصد داریم در این مقاله مراحل اجرای نمای ساختمان را به طور کامل بررسی کنیم.

شناخت مراحل اجرای نمای ساختمان

بعد از پایان عملیات سفت کاری ساختمان ، مرحله اجرای نمای آغاز می شود. برای ساختن نما نیز از متریال های متفاوتی مانند چوب ، آجر ، سنگ ، سرامیک ، کامپوزیت ، شیشه ، سیمان و… می توان استفاده کرد.
اجرای هر کدام از این مصالح مزایا و معایب متفاوتی در ساختمان ایجاد می کند. اما نکته بسیار مهمی که در اجرای تمامی این مصالح و مواد باید مورد توجه قرار گیرد ، کیفیت بالای مصالح مصرفی است.
همچنین تیم اجرایی باید به شرایط آب و هوایی منطقه ای که ساختمان در آن قرار دارد ، توجه کنند و با توجه به این مسئله متریال و مصالح بهتر را انتخاب کنند.

جهت مشاوره و راهنمایی از نمای ساختمان می توانید با شرکت ساختمان سازی تماس حاصل نمایید

اجرای نمای ساختمان در چند مرحله صورت می گیرد که شامل موارد زیر است :

  • طراحی نما
  • زیر سازی نمای ساختمان
  • اجرای نما

در ادامه با روند هر کدام از این مراحل آشنا می شویم.

طراحی کردن نمای ساختمان

اولین و یکی از مهم ترین بخش ها در مراحل اجرای نمای ساختما ، طراحی نمای آن محسوب می شود. در این مرحله طراح نما و تیم معماری تصمیم می گیرد که از چه مصالحی برای نمای ساختمان استفاده کند. داشتن خلاقیت و انتخاب سبک زیبا، کاربردی و چشم نواز نمای خاص و متفاوتی ایجاد می کند.
با اجرای یک نمای زیبا از ساختمان و با کیفیت ارزش ساختمان نیز افزایش پیدا می کند. قصد شما از اجرای نمای زیبا و با کیفیت ،فروش بهتر ساختمان و جلب توجه اطرافیان به ساختمان است. در این بین مصالح زیادی برای اجرای نما وجود دارد. اما در کنار توجه به زیبایی و کیفیت باید به میزان بودجه درنظر گرفته شده دقت کرد.
همچنین نوع معماری در شهر و مشخصات ساختمان در انتخاب طراحی نمای ساختمان تاثیرگذارند. بعد از بررسی تمامی این موارد و برآورد هزینه و شناخت نمونه بهتر، نمای ساختمان طراحی می شود.

زیرسازی نمای ساختمان

یکی از مهم ترین مراحل زیر سازی نمای ساختمان است. شاسی کشی از چندین مرحله متفاوت تشکیل می شود. در این مرحله از کار بستر مناسب برای اجرای نمای ساختمان در نظر گرفته و انجام می شود.
اگر در شاسی کشی و محاسبات آن خطا رخ دهد، موجب خراب شدن نمای ساختمان خواهد شد. به همین دلیل این مرحله از اهمیت زیادی در اجرای نما برخوردار است.

در ادامه مراحل مختلف زیر سازی نمای ساختمان را بررسی می کنیم.

انتخاب مصالح و پروفیل برای زیرسازی نمای ساختمان

در گام اول مصالح مورد نیاز برای کار انتخاب می شوند. هر کدام از مصالحی که برای نماکاری انتخاب می شوند ، پروفیل زیر سازی متفاوتی دارند. به عبارت دیگر جنس پروفیل با توجه به جنس متریال نما و نوع طراحی آن انتخاب می شود.
برای مثال در نمای سیمانی و سنگی پروفیل نبشی استفاده می شود در حالی که این پروفیل برای نمای چوبی اصلا مناسب و صحیح نیست. در انتخاب پروفیل باید از متریال با کیفیت ، مقاوم و با استحکام زیاد استفاده شود.

نبشی کشی

در این مرحله مهندس طراح تمامی اطلاعات مربوط به پروفیل های مورد نیاز ، مشخصات مقاطع شامل ابعاد و ضخامت مقاطع ، ابعاد و نوع جوش و محل اتصالات شاسی کشی را روی نقشه مشخص می کند.
معمولا پروفیلی که برای شاسی کشی نما استفاده می شود، از نوع نبشی، قوطی و ناودانی است.

ریسمان کشی

در این مرحله تمامی برجستگی ها و فرورفتگی ها روی نما مشخص و تراز می شود. اگر این موارد با کمک شاقول و تراز بررسی نشود ، ممکن است که اجرای زیرسازی نمای ساختمان با مشکل روبرو شود. در این صورت موجب دوباره کاری و هزینه دوباره برای پیمانکار خواهد بود. برای آگاهی بیشتر درباره عوامل موثر بر هزینه های بازسازی ساختمان میتوانید در وبسایت بازسازی پرگاس بیشتر درباره آن بخوانید.

اجرای زیرسازی

در این مرحله با کمک نقشه و پروفیل های تهیه شده، زیرسازی اجرا می شود. پروفیل ها جوش داده می شوند و کار پیش می رود. در این مرحله مصالح و مواد مختلفی در روند کار استفاده می شود. همچنین پروفیل ها باید جوشکاری شوند و از نظر اتصال و استحکام کاملا بررسی شود. هر کدام از نماهای چوبی، سنگی، سیمانی، کامپوزیت و…. دارای نحوه زیرسازی متفاوت است. مثالا در نماهای چوبی برای زیرسازی نمای ساختمان از دو روش فلزی و سیمانی استفاده می شود. در روش فلزی پروفیل های قوطی با فاصله نیم متری عمود بر هم نصب می شوند.

اجرای نما ساختمان

بعد از مرحله زیرسازی نما، مرحله نهایی کار و اجرای نمای ساختمان آغاز می شود. در این مرحله با توجه به متریال برای نما، نوع اتصالات متفاوت است. به طور مثال بر حسب اینکه سنگ، چوب، سیمان، بتن، شیشه و یا … برای نما به کار می رود، اتصال آن به شاسی کشی فرق دارد.
برای اتصال نمای شیشه به زیرسازی از آداپتور استفاده می شود. اتصال سنگ با کمک ملات انجام می شود و در نمای کامپوزیت با کمک پیچ و مهره شاسی کشی متصل می شود.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.