جستجو کردن

طراحی بازسازی خانه های کلنگی

طراحی و بازسازی خانه های قدیمی

وقتی در محله‌های قدیمی قدم می‌زنید و به خانه‌هایی که ده ‌ها سال ساخته شده‌اند و یا حتی گاها قدمت بعضی از این خانه ها به بالای سی سال میرسد و به مهارت در ساخت و ساز در آن‌ها فکر می‌کنید و وقتی فرصت می‌کنید این خانه‌های قدیمی را از درون تماشا کنید ، متوجه می‌شوید که نه تنها در ظاهرشان با شکوه و زیبا هستند ، بلکه غنا و ذوق خاصی را در معماری و طراحی داخلی می بینید و همین امر باعث می شود بسیاری از افراد به راحتی خانه های قدیمی خود را ترک نکنند و عده ای نیز بدلایل سلیقه شخصی و دلایل متفاوت به دنبال خانه های قدیمی باشند. آپارتمان های تهران با سبک معماری قدیمی در هر یک از محله هایی مانند شهرک غرب و یا نیاوران ، به ویژه محله های مرتفع مانند بافت قدیمی تجریش مستسنی از این قاعده نیستند و بدلیل زیبایی بافت خانه حتی با وجود اینکه معماری آنها به سی الی چهل سال قبل برمیگردد ، هنوز علاقه مندان زیادی خواستار این هستند که این نوع خانه ها با بافت قدیمی را خریداری و یا بر روی آنها سرمایه گذاری کنند و یا برای سنکه نیز این بافت خانه ها علاقه مندان خاص خود را دارد .

اما نیازهای مسکن در هزاره جدید با نیازهای اوایل قرن گذشته بسیار متفاوت است. این نیازها همان چیزی است که تفاوت زیادی در دکوراسیون داخلی خانه های قدیمی و جدید ایجاد می کند ، از ارتفاع بلند سقف داخلی که کمتر از سه و ربع متر نیست ، تا رنگ آهکی، قرنیزهای تزئینی و استفاده از مصالح طبیعی در زوایای مختلف از خانه.

این تفاوت نیازها همگی باعث این شده که تیم های معماری دانش آموخته با تکنولوژی ها و مصالح و سیستم ها جدید ، روی به بازسازی این خانه های قدیمی بیاورند ، لازم به ذکر است که بازسازی خانه های قدیمی بدلیل صرف اقتصادی داشتن برای کارفرما و همچنین علاقه مندی بسیاری از کارفرماها یکی از پرطرفدارترین نوع بازسازی خانه در چند سال اخیر بوده .

چرا بازسازی خانه قدیمی ؟

 در ادامه شاید برای شما سوال پیش امده باشد که چرا بعضی از کارفرماهای پروژه روی به بازسازی یک خانه قدیمی میاوردند؟

در واقع بازسازی خانه های قدیمی این فرصت را برای کارفرما ایجاد میکند تا به جای صرف کل بودجه بر روی یک ملک تازه تاسیس و یا خرید یک ملک مسکونی که بودجه ی بالایی را باید برای آن در نظر گرفت ، بودجه ی کمتری را به بازسازی خانه قدیمی اختصاص دهد و حتی در نوع چیدمان پلان و نوع انتخاب مصالح جدید میتواند پیشنهادات و نظر خود را طبق بودجه ی در نظر گرفته و مشاوره ی مهندسین بدهد .

تغییرات بازسازی در خانه های قدیمی

تغییراتی که اغلب تمامی بازسازی خانه های قدیمی با آن روبه رو هستند ، بازسازی بازشوها که شامل پنجره ها و درها است ، میباشد. لازم به ذکر است که این پنجره ها دارای کاربرد مهم در توزیع و تجدید هوای داخل خانه برای ایجاد فضایی زیبا و سالم هستند ، معمولا در خانه های قدیمی پنجره ها همگی از چارچوب چوب و شیشه های عادی ساخته شده اند و عرض آنها در مقایسه با فضای داخلی غالباً کم است و برای جبران این امر و وارد کردن نور کافی باید در یک اتاق بیش از یک پنجره وجود داشته باشد.

ارتفاع بالای سقف نیز مزیت خاصی در بازسازی منازل در امکان افزودن تهویه مطبوع مرکزی یا مخفی ، بدون احساس کاهش ارتفاع داخلی دارد.

از مهمترین عناصر داخلی که اغلب حفظ می شود و تغییر نمی کند ( در صورت وجود ) قرنیزهای تزئینی است که با دقت ساخت و سلیقه بالا انتخاب میشوند . گاهی در این خانه های قدیمی تعدادی ستون تزیینی از گچ به سبک رومی یا فرانسوی وجود دارد که در بازسازی ها همچنین در صورت هماهنگی با سبک جدید خانه می توان آنها را حفظ کرد و در عین حال با جلوه ها و رنگ های خاص این ستون هارا دوباره رنگ آمیزی کرد .

یکی از تغییراتی که عمدتا کامل بر روی بازسازی خانه های قدیمی انجام میشود ، لوله کشی و تاسیسات این خانه هاست ، زیرا اغلب این تاسیسات به طول عمر خود رسیده است و زمان تجدید آن فرا رسیده است، زهکشی خارجی باید بازنگری شود و با مصالح جدید لوله کشی داخلی به کارگرفته شود.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.