جستجو کردن

رشته طراحی داخلی؛ زمینه های کاری و مزایا

در این مقاله قصد داریم رشته طراحی داخلی و گرایش این رشته را شرح دهیم. بازار کار این رشته، درآمد مناسبی دارد که می توانید به کمک خلاقیت خود به دست آوردید.

مروری بر گرایش طراحی داخلی

گرایش طراحی داخلی در دانشگاه ها تحت عنوان رشته ی معماری داخلی تدریس میشود و یکی از رشته هایی است که وظیفه طراحی داخلی ساختمان ها و تاسیسات را بر عهده دارد.
اگر بخواهیم معماری و طراحی داخلی را در کلیت یک جمله بگنجاییم، به جمله ی هنر ساماندهی فضای خانه میرسیم.
طراحی داخلی ارتباط تنگاتنگی با معماری دارد و به عنوان طراحی محیطی یا طراحی داخلی نیز شناخته می شود که البته تفاوت های قابل توجهی بین آنها وجود دارد.
طراحی محیطی، به طراحی تمام جنبه های محیط اطراف به شکلی لذت بخش و جذاب و همچنین ساماندهی و برنامه ریزی فضاهای داخلی به گونه ای که پاسخگوی نیاز افراد باشد، تعریف میشود.

مزایای مطالعه طراحی داخلی چیست؟

رشته طراحی داخلی یکی از رشته های مورد نیاز برای جامعه است، زیرا متخصص می تواند بلافاصله پس از فارغ التحصیلی پروژه دریافت کند و امکان خوداشتغالی تا حد زیادی مهیا است و در کنار این مزیت، یکی از دیگر مزیت های که رشته ی طراحی داخلی دارد بدلیل اینکه یک رشته ی دیزاین محور است، تا حدود زیادی گرایش های رشته ی طراحی را پوشش میدهد.

زمینه های کاری در طراحی داخلی پس از فارغ التحصیلی

گرایش طراحی داخلی یکی از بخش های غنی از فرصت های شغلی طراحی داخلی است، از جمله مهم ترین مشاغلی که فارغ التحصیلان طراحی داخلی می توانند در آن مشغول به کار شوند عبارتند از :

 • استودیوهای طراحی
 • نورپردازی یا طراحی نورپردازی منزل
 • طراحی آشپزخانه
 • طراحی دفاتر خصوصی و اداره های خصوصی
 • طراحی دفتر مهندسی
 • طراحی چیدمان مبلمان
 • طراحی داخلی
 • کار در زمینه طراحی تبلیغات
 • مناطق طراحی پایدار
 • محوطه سازی و لنداسکیپ
 • دفاتر معماری و طراحی
 • شرکت های مشاوره مهندسی
 • سی جی آرتیست

طراح دکوراسیون داخلی کیست؟

طراح دکوراسیون داخلی کسی است که در این شغل وظایف گوناگونی را بر عهده می گیرد. مانند برنامه ریزی، تحقیق، هماهنگی، مدیریت پروژه هایی که در دست دارد، ایجاد و تولید برخی لوازم، طراحی، بازرسی و نظارت بر پروسه و کیفیت انجام کار و همچنین ارتباط با مشتری ها.

تفاوت بین معمار داخلی، طراح داخلی و دکوراتور داخلی چیست؟

یک معمار داخلی ساماندهی فضاها را بر عهده دارد و درواقع تعیین می کند که هریک از فضاها در کدام قسمت قرار گرفته و به چه شیوه ای ایجاد شود.
در مرحله بعد طراح داخلی با شناخت و شناسایی نیاز های کاربر فضا و با استفاده از آن ها فضاهایی کاربردی و جذاب طراحی می کند. اما دکوراتور تنها وظیفه دارد طرح ها را اجرا نموده و در واقع مدیر اجرایی یک پروژه است.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی برای ورود به دانشگاه

طراحی دکوراسیون داخلی یکی از پرطرفدارترین رشته ها برای ورود به دانشگاه است.
این رشته هم در داخل و هم در خارج از ایران دارای طرفداران بسیاری است.

حال سوال این است که برای ورود به این رشته باید چه کاری انجام دهیم؟

برای ورود به این رشته پرطرفدار می توانید هم از طریق دبیرستان رشته ریاضی فیزیک و هم از طریق رشته هنر و همچنین از طریق آموزشگاه های معتبری که این رشته را آموزش می دهند اقدام نمایید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی چند واحد دارد و در چه دانشگاه و موسساتی تدریس میشود؟

114 واحد دروس اختصاصی،21 واحد دروس عمومی و 14 واحد اصلی به همراه پایان نامه را باید بگذرانید تا مدرک آکادمیک این رشته را دریافت کنید.
معماری داخلی فقط در دانشگاه های خاصی ارائه می شود که در دفترچه انتخاب رشته به آنها اشاره شده است.در حال حاضر دانشگاه هایی مانند دانشکده هنر و معماری، دانشکده هنرهای زیبا و دانشکده هنر و معماری سوره و علم و فرهنگ و هنرهای پارس، همچنین دانشگاه ها و موسسه های علمی کاربردی در این رشته، دانشجو میپذیرند.

با تحصیل در رشته طراحی دکوراسیون داخلی چه مهارت هایی کسب می کنیم؟

آشنایی با روحیات مشتریان و افزایش دقت کار، طراحی مطابق با نظر مخاطب (مشتری) که شامل زمان، هزینه، نحوه اجرا و همچنین مشاوره در تمامی بخش ها می شود.
این موارد شامل طراحی فضای داخل خانه یا محیط تعیین شده است، طراحی و ساخت نمونه های اولیه بصورت ویدئو و عکس و یا ساخت نمونه طرح نهایی برای جلب رضایت مشتری، ارائه مشخصات اجرایی پروژه و تعیین زمان، هزینه و نحوه اجرای کار تا پایان، تفاهم همکاری با مشتری، نظارت بر اجرای تمامی مراحل طرح، تکمیل و تحویل نهایی پروژه با توجه به موارد تعیین شده و در نهایت جلب رضایت و اطمینان مشتری است.

درآمد رشته طراحی دکوراسیون داخلی

درآمد رشته طراحی داخلی همانند سایر رشته های آکادمیک، کاملا وابسته به خود شخص است.
برای مثال هرچقدر که شما سابقه کار بالاتر، مهارت ارتباط با مشتری بهتر و مهارت های شغلی بیشتری داشته باشید، درآمد شما افزایش خواهد یافت و مشتریان بیشتری هم خواهید داشت. از دیگر مزایای این رشته خود اشتغالی است. به این صورت که فرد خودش می تواند یک دفتر کار با چند کارمند افتتاح کرده و با تبلیغات صحیح، مشتری خود را جذب نماید و اگر هم سرمایه اولیه ای ندارد می تواند به صورت فریلنسر پروژه بگیرد و انجام دهد.

سوالات متداول

آیا رشته طراحی داخلی گزینه خوبی برای تحصیل می باشد؟

در ابتدا در این مورد بهتر است بدانید آیا به این رشته علاقه دارید یا خیر، این مورد یکی از مهم ترین مواردی می باشد که باید به آن دقت کنید چرا که تمامی رشته هایی که افراد در آن مشغول به تحصیل می باشند از جمله باید نسبت به آن حتما علاقه داشته باشند در این صورت می باشد که آن رشته می تواند برای شما گزینه خوبی باشد.

بهترین شاخه در طراحی چه می باشد؟

یکی از بهترین شاخه در زمینه طراحی، طراحی دکوراسیون داخلی منازل می باشد ، این نوع از طراحی ها از جمله مواردی می باشد که برای شما بازار کار بسیار عالی و خوبی را به همراه دارد چرا که این نوع از کسب و کار ها درخواست های بسیاری از سوی مردم خواهند داشت.

بازار کار در رشته طراحی دکوراسیون داخلی به چه صورت می باشد؟

در رابطه با بازار کار این نوع از کسب و کار ها باید بدانید که افراد به طور کلی به شرکت هایی که در این زمینه سابقه بالایی دارند اعتماد بیشتری دارند از این رو در صورتی که شما شرکتی در این زمینه تاسیس کردید انتظار کسب درآمد بسیار سریع نباشید.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.