بارگذاری

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست

طراحی داخلی

توسعه طراحی داخلی و مبلمان به جنبه های مختلف زندگی و روند توسعه اندیشه انسان وابسته بوده و هست. روند طراحی و طراحی داخلی مراحل زیادی را طی کرده است ، در طول دوره تاریخی ، به هر مرحله نام خاصی داده شده است که آن را توضیح میدهد. عوامل بسیاری هر مرحله را متمایز و متبلور کرده اند.


درباره رشته طراحی داخلی و مزایای آن چه میدانید؟


مراحل طراحی داخلی

عوامل فکری و فرهنگی : مانند حرکات هنری و معماری (سبک ها و جریان ها).

عوامل تکنولوژیکی علمی و صنعتی: به موجب آن پیشرفت های مدرن در تولید تمام اجزای فضای داخلی را تحت تأثیر قرار می دهد ، از جمله مواد ، رنگ ها ، مبلمان و سیستم های خدمات.

عوامل اجتماعی: کلیه متغیرهایی که در اندیشه انسان رخ می دهد و همچنین نحوه درک زندگی مردم در هر دوره از زمان.

عوامل اقتصادی و تأثیرات مستقیم آنها بر توسعه فناوری.

معماران  به ویژه پیشگامان جهانی معماری ، تأثیر گسترده و روشنی در رشد اندیشه هنری جهانی داشته و دارند. صنعت مبلمان و طراحی فضاهای داخلی توسعه یافته است زیرا بسیاری از آنها در تأسیس آموزشگاه های فنی ، طراحی و ساخت مبلمان و هدایت روند تولید و ساخت جهانی در عصر مدرن پیشگام یا پیشرو محسوب می شوند.

نمایشگاه های هنری ، معماری و صنعتی بین المللی و محلی نقش مهمی در برجسته سازی و گسترش جنبش های هنری ، سبک های معماری و سبک های مدرن  که بیانگر هر دوره از زمان است ، دارند.

زمینه های طراحی داخلی

زمینه های طراحی داخلی متناسب با هر فضا و فضای داخلی و تخصصی تر است. در میان این زمینه ها:

طراحی داخلی مسکونی: که مربوط به طراحی خانه های مسکونی ، ساختمانهای مسکونی و ساختمانها است.

طراحی داخلی غیر مسکونی (عمومی): مربوط به طراحی داخلی رسمی دولتی ، طراحی داخلی سازمانی ، طراحی ساختمان های تجاری ، ساختمان های مذهبی ، طراحی داخلی صنعتی و سایر شاخه های طراحی است و همچنین هر تخصص دارای زیرمجموعه های خاص خود است.

طراحی داخلی ویژه: شامل بسیاری از رشته های همپوشانی در زمینه های خود ، از جمله طراحی نمایشگاه ها ، که در زمینه های دیگر مانند گرافیک ، تبلیغات ، طراحی دکوراسیون تئاتر و تلویزیون و طراحی کشتی ها می پردازد.

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی موضوعیست که می خواهیم در این مقاله به آن اشاره نماییم. معمولا طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در خیلی از مواقع با هم اشتباه گرفته می شود در صورتی که تفاوت های زیادی نسبت به یکدیگر دارند که به آن اشاره می کنیم.

دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحان دکوراسیون یا دکوراتورها با نحوه ساخت و بازسازی ملک مورد نظر مثل خانه، دفتر کار، هتل، ویلا و ... سر و کاری ندارند و فعالیت و کار آنها زمانی شروع می شود که کارهای ساخت و ساز یا بازسازی ملک به اتمام رسیده باشد و نوبت به ظاهر کار و المانهایی که در دید می باشند برسد.

ایجاد هماهنگی بین تمام اجزای داخلی یک منزل اعم از رنگ وسایل و دیوار ها تا چیدمان آن ها، زیبا شناسی و خلاقیت در کنار داشتن دانش کافی از وظایف و فعالیت های مربوط به طراح دکوراسیون داخلی می باشد.

دکوراسیون داخلی کاری به قواعد و اصول مهندسی معماری و محاسبات آن نداشته و یک دکوراتور صرفا با زیبایی، چیدمان، تزئینات، رنگ فضا اعم از پارچه و مبلمان و پرده و دیوارها سر و کار دارند.

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی در واقع یکی از زیر شاخه های رشته طراحی معماری می باشد چرا که یک طراح داخلی می بایست با تخصص ها و رشته هایی نظیر دکوراسیون، طراحی معماری و ... آشنایی داشته باشند.

آنچه آنها انجام می دهند بیشتر به فضا اتاق ربط دارد، فعالیت های آنها بیشتر به طراحی و نوسازی فضای داخلی کمک می کند. آنها نه تنها ظاهر اتاق را عوض می کنند، بلکه تغییراتی در کارایی اتاق نیز ایجاد می نمایند.

وظایف طراح داخلی

فعالیت های یک طراح داخلی شامل نقاشی کف ساختمان تا چیدمان لوازم تزئینی در داخل اتاق می باشد. استفاده کاربردی و بهینه از فضای یک اتاق یا ملک از فعالیت های طراحی داخلی می باشد. نا گفته نماند که ممکن است یک طراح داخلی، علاقمند به هنر و تزئینات و طراحی دکوراسیون داخلی نیز باشد ولی یک دکوراتور نمی تواند کار طراحی داخلی را نیز انجام دهد چرا که نیاز به تخصص داشته و می بایست دوره های مختلفی را بگذرانند.


آیا درباره تفاوت بین معمار داخلی، طراح داخلی و دکوراتور داخلی میدانید؟


یکی از وظایف طراحی داخلی این است که اطمینان حاصل نماید که طرح ها با اصول طراحی ساختمان و ایمنی مطابقت داشته یا خیر. ممکن است بگویید همین موارد گفته شده، از وظایف دکوراتورها نیز می باشد، بله شاید این حرف درست باشد ولی طراح داخلی وظایف دیگری که به آن اشاره کردیم را نیز در ذهن خود دارد.

موضوع مقاله: فرق دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

 

 

اجرای سقف کناف

اجرای سقف کناف

دکوراسیون کابینت آشپزخانه

دکوراسیون کابینت آشپزخانه

طراحی و اجرای ویلا

 

نظرات کاربران

نظر خود را ارسال نمایید.

در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}