بارگذاری

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی موضوعیست که می خواهیم در این مقاله به آن اشاره نماییم. معمولا طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در خیلی از مواقع با هم اشتباه گرفته می شود در صورتی که تفاوت های زیادی نسبت به یکدیگر دارند که به آن اشاره می کنیم.

دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحان دکوراسیون یا دکوراتورها با نحوه ساخت و بازسازی ملک مورد نظر مثل خانه، دفتر کار، هتل، ویلا و ... سر و کاری ندارند و فعالیت و کار آنها زمانی شروع می شود که کارهای ساخت و ساز یا بازسازی ملک به اتمام رسیده باشد و نوبت به ظاهر کار و المانهایی که در دید می باشند برسد.

ایجاد هماهنگی بین تمام اجزای داخلی یک منزل اعم از رنگ وسایل و دیوار ها تا چیدمان آن ها، زیبا شناسی و خلاقیت در کنار داشتن دانش کافی از وظایف و فعالیت های مربوط به طراح دکوراسیون داخلی می باشد.

دکوراسیون داخلی کاری به قواعد و اصول مهندسی معماری و محاسبات آن نداشته و یک دکوراتور صرفا با زیبایی، چیدمان، تزئینات، رنگ فضا اعم از پارچه و مبلمان و پرده و دیوارها سر و کار دارند.

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی در واقع یکی از زیر شاخه های رشته طراحی معماری می باشد چرا که یک طراح داخلی می بایست با تخصص ها و رشته هایی نظیر دکوراسیون، طراحی معماری و ... آشنایی داشته باشند.

آنچه آنها انجام می دهند بیشتر به فضا اتاق ربط دارد، فعالیت های آنها بیشتر به طراحی و نوسازی فضای داخلی کمک می کند. آنها نه تنها ظاهر اتاق را عوض می کنند، بلکه تغییراتی در کارایی اتاق نیز ایجاد می نمایند.

وظایف طراح داخلی

فعالیت های یک طراح داخلی شامل نقاشی کف ساختمان تا چیدمان لوازم تزئینی در داخل اتاق می باشد. استفاده کاربردی و بهینه از فضای یک اتاق یا ملک از فعالیت های طراحی داخلی می باشد. نا گفته نماند که ممکن است یک طراح داخلی، علاقمند به هنر و تزئینات و طراحی دکوراسیون داخلی نیز باشد ولی یک دکوراتور نمی تواند کار طراحی داخلی را نیز انجام دهد چرا که نیاز به تخصص داشته و می بایست دوره های مختلفی را بگذرانند.

یکی از وظایف طراحی داخلی این است که اطمینان حاصل نماید که طرح ها با اصول طراحی ساختمان و ایمنی مطابقت داشته یا خیر. ممکن است بگویید همین موارد گفته شده، از وظایف دکوراتورها نیز می باشد، بله شاید این حرف درست باشد ولی طراح داخلی وظایف دیگری که به آن اشاره کردیم را نیز در ذهن خود دارد.

موضوع مقاله: فرق دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی