جستجو کردن

قوانین ساختمان سازی

اهمیت قوانین ساخت و ساز

ساختمان یک خانه ، مانند یک اسکلت و یک چارچوب عمل میکند و بسیار مهم است که این سازه بر اساس ضوابط و اصول پایه گذاری شده ساخته شود.
هیچ کدام از ما دوست نداریم شاهد ریزش یک ساختمان به علت روی اصول ساخته نشدن ساختمان باشیم، چرا که این کار طبعاتی جز ریزش ساختمان به همراه خود دارد ، بلکه با ساخت یک ساختمان بدون رعایت اصول ساخت، ساکنین آن ساختمان و حتی همسایگان ساختمان را خطر جانی تهدید میکند.
ریزش یک ساختمان به دلیل عدم رعایت اصول ساخت، فقط باعث ریزش یک سازه نمیشود بلکه، با ریزش یک ساختمان غیر اصولی، امکان ریزش ساختمان های دیگر نیز وجود دارد.

حال که اهمیت این موضوع را درک کردیم، در این مقاله از بازسازی پرگاس قصد داریم درباره ی اصول و ضوابط ساخت و ساز ساختمان صحبت کنیم.
این مقررات و قوانین از سمت مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و سازمان شهرداری و دهیاری کشور، تنظیم شده و سازندگان ساختمان با مطالعه و بررسی این قانون ها و مقررات ، از قوانین ساختمان سازی مطلع خواهند شد.در اولین قدم برای شروع پروژه ی ساختمان سازی و ساخت و ساز ، پروژه باید دارای پروانه‌ی ساخت باشد.

پروانه ساخت

به این صورت که سازندگان و کارفرمایان به دفاتر الکترونیک شهری مراجعه کرده و پروانه‌ی ساخت را دریافت میکنند، صدور پروانه ی ساختمان اولین قدم برای شروع پروژه ی ساخت میباشد.
این قانون طبق کمیسیون ماده ۱۰۰ ، سازمان شهرداری را موظف به پیگیری املاک و خانه هایی کرده که دارای پلاک ثبتی نیستند.
در پروانه‌ی ساخت اطلاعاتی از جمله مساحت زیر بنا ، شماره پلاک، نوع سازه و اسکلت ساختمان طبق اسکلت فلزی و یا بتنی بودن، مشخصات مهندسین مشاور و ناظر، تعداد طبقات، کروکی زمین، مشخصات پیمانکار و تاریخ صدور پروانه‌ی ساخت میباشد.

مراحل دریافت پروانه‌ی ساخت

ابتدا پرونده تشکیل میشود و نقشه ی ساختمان مورد بررسی قرار میگیرد، در ماحل بعدی نقشه‌ّی ساختمان طراحی شده و عوارض ساختمانی پرداخت می شود، در نهایت نیز مدارک پیش نویس توسط سازنده گردآوری شده و پروانه ی ساخت چاپ میشود.

شروع ساخت و ساز

شروع ساخت ساز خود، دارای مراحل مختلفی از جمله گودبرداری و جابجایی دیوار ها می شود که هر یک از این مراحل دارای قوانین ساخت خود می باشد. و تخلف از یکی از آنها نه تنها باعث پرداخت جریمه بلکه ریزش ساختمان و در خطر افتادن جان ساکنین خواهد شد.

قوانین احداث بنا در زمین های زیر ۱۰۰ متر مربع

در قانون های ساخت و ساز ، ساخت ساختمام در قطعات کوچک به بافت درونی شهر و زیبایی شهر لطمه وارد میکند. به همین دلیل در مناطق شهری دریافت پروانه ی ساخت برای زمین های کمتر از ۱۰۰ متر مربع، ممنوع می باشد.
علاوه بر این چند تبصره برای این قانون نیز اعلام شده که بر این اساس در مناطقی با قطعات کوچکتر صدور پروانه ساخت انجام می شود.

قوانین زیر بنایی ساختمان

به این صورت که اگر بعد از تخریب ساختمان ، عرض آن بزرگتر از میزان درج شده در سند ساختمان باشد ، مالک باید سند ملکی را اصلاح کند. اما راه دیگر نیز آن است که به اندازه ی متراژ اضافی بر درز انقطاع طرفین ساختمان اضافه شود.

قانون تراکم ساختمان

تراکم ساختمان توسط مهندس شهرساز و یا مامورین شهرداری به صورت درصدی محاسبه میشود که این عدد معمولا ۱۰۰ ، ۱۲۰ ، ۱۸۰ می باشد. تراکم ساختمان به تعداد و میزان ساختمان مسکونی، تجاری و اداری که در محدوده و ناحیه ی مشخص شده ساخته شده باشد می گویند که این تراکم معیار سنجش شهرسازی قرار میگیرد.
اگر بنای در نظر گرفته برای ساخت بیشتر از حد تراکم مجاز باشد، جهت صدور پروانه ساخت به جهت حقوق مکتسبه قرار گرفته میشود.
همچنین تراکم ساختمان شاخص هایی نیز دارد که در نظر گرفتن هر کدام از این شاخص ها توسط شرکت‌های ساختمان سازی‌، مهندس عمران و مهندس معمار ضروری میباشد، این شاخص های تراکم ساختمان شامل: شاخص طبقه های مجاز ساختمان، تراکم واحدهای مسکونی و ضریب سطح زیر بنا می شود.

قوانین پارکینگ ساختمان

معمولا ساخت پارکینگ در ساختمان ها با توجه به نقشه ی ارایه شده ی سازنده در پروانه ساخت‌، ضروری می باشد. اگر سازنده ی ساختمان پارکینگی غیر قابل استفاده و یا خلاف قوانین ساختمان سازی بسازد ، به دلیل نقض قانون باید جریمه بپردازد.

این قوانین ساخت و ساز‌، باعث پیشروی منظم تر سازندگان می شود و مسئله ی مورد اهمیت ساخت اصولی یک ساختمان بر اساس قوانین بالا میباشد. شما همچنین می‌توانید با ویژگی ها و استانداردهای ساختمان سازی مدرن آشنا شوید.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.