گچبری در دکوراسیون داخلی

آیا شما از طرفداران سبک کلاسیک در طراحی داخلی هستید یا از دوست داران سبک مدرن؟ چه تزئیناتی را برای سبک های مورد علاقه تان در دکوراسیون داخلی می پسندید؟

 

گچبری و گچکاری یکی از پوشش های دکوراتیو و هنرهای تزئینی است که شما در هر سبک دکوراسیونی می توانید برای شکیل کردن بخشی از دفتر کار، اداره، و یا منزلتان استفاده کنید.

 

گچبری چیست؟

هنر گچبری، یک هنر تزئینی وابسته به معماری است؛ این هنر زیبا از دیرباز در معماری ایرانی در هر دوره ای به شیوه ی خاص همان دوره و شکل های اجرایی  مختص به دوره زمانی خود، اجرا می شده است.

 

هنر گچبری، به دلیل اجرای با متریال گچ  و خاصیت و مزایای بسیار زیاد این متریال از جمله، شکل پذیری آسان و سریع، چسبندگی بالا ، تنوع رنگی بالا کاربرد های بسیاری دارد.

 

هنر گچبری در واقع با ایجاد کنده‌ کاری‌ های متفاوت بر روی سطح گچ به وجود می آید. در این مقاله با آسال سازه پرگاس همراه باشید، تا شما همراهان و علاقه مندان به معماری و معماری داخلی را بیشتر با هنر گچبری و انواع مختلف آن آشنا کنیم.

 

هنر گچبری

گچ کاری و گچبری، هنری است که در آن با ابزارهای مختلف اجرایی کنده کاری بر روی گچ انجام می شود. گچکاری بر روی سطوح مختلفی اجرا می شود، که رایج‌ترین گچ بری ها بر روی سطوح سقف، گچبری سقف کاذب و دیواره ها، گچکاری ستون ها قابل اجراست.

 

سبک های گچ بری و گچ کاری

هنر گچبری دارای سبک های متفاوتی قابل طراحی و اجرا می باشد، و به طور کلی به دو سبک کلاسیک و مدرن تقسیم می شود.

در ادامه به بررسی این دو سبک میپردازیم.

 

گچبری به سبک کلاسیک و سنتی

گچبری سبک کلاسیک و سنتی یکی از المان هایی است که در معماری داخلی سبک کلاسیک در فضاهای مختلف استفاده می شود.

گچ بری سبک کلاسیک دارای طرح هایی پر از جزئیات می باشد، کنده کاری در این سبک با جزئیات بسیار و پرکار انجام شده است، معمولا گچبری سقف ها در این سبک، پر از کنده کاری و رنگ های مختلف انجام می شود.

 

در سبک گچبری کلاسیک، رنگ ها و کاربرد آنها جایگاه خاصی دارد،در این سبک رنگ هایی مانند، رنگ های قهوه ای و طلایی، بسیار پرکاربرد است و معمولا گچ بری ها به رنگ های سفید و طلایی نیز انجام می شوند. این نوع از سبک ها را می توان در دکوراسیون منزل به سبک های کلاسیک استفاده کرد. گچبری در کنار ورق طلا میتواند یکی از زیباترین دکوراسیون ها را برای شما به همراه آورد.

 

گچ بری سنتی نیز دارای سبک های اجرایی متفاوتی است، این گچبری در معماری سنتی نیز جایگاه والایی داشته و در دوره های مختلف اجرا می شده است.

گچ بری های سبک کلاسیک در سر ستون  های فضاهای مختلف قابل اجرا هستند، که این گچبری ها باعث ایجاد ستون های بسیار زیبایی خواهند شد.

 

برای دکوراسیون های محیطی خود می توانید از سبک دکوراسیون گچبری استفاده کنید.

گچبری سبک مدرن

این سبک از گچ بری تفاوت بسیار زیادی با سبک گچبری کلاسیک دارد، در گچبری  مدرن دیگر موتیف های پرکار و کنده کاری هایی با جزئیات زیاد دیده نمی شود و گچبری در این روش با کنده کاری هایی با جزئیات کم و با خطوط منحنی و یا خطوط صاف استفاده می شود. گچ بری در سبک مدرن، با نور پردازی و پوشش های دکوراتیو دیگر تلفیق می شود؛ که این تلفیق جلوه های بسیار زیبایی به فضای خانه می دهد.

 

یکی از کاربرد های گچبری سبک مدرن، استفاده از این روش در دکوراسیون دفاتر کاری و لابی ها می باشد که بسیار پرطرفدار می باشد.

گچبری به روش های مختلفی قابل اجرا می باشد. که روش های آن از جمله روش گچبری دستی و گچ بری های پیش ساخته می باشد

 

گچبری دستی

گچ بری سنتی در گذشته بسیار رایج بوده است و یکی از زیباترین هنر ها و موتیف هایی است که در دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف به عنوان پوشش دکوراتیو به کار برد.

 

گچبری دستی، توسط گچ کاران و هنرمندان مربوطه انجام می شود

 

به این صورت که هنرمند گچکار ملاتی از گچ و آب را ترکیب کرده و با توجه به نسبت ترکیب شده، گچ به صورت خمیری منعطف به دست می آید این خمیر توسط هنرمند گچکار  با استفاده از ابزار مختلف شکل داده می شود. زمان اجرا برای روش گچبری دستی به علت خشک شدن گچ، نیازمند دقت بالایی میباشد.

 

گچبری به شیوه پیش ساخته

در این روش، همانطور که از اسمش پیداست، به صورت از قبل ساخته شده به فروش میرسد. گچ کاری پیش ساخته از متریال گچ و پلی اورتان تشکیل شده است که در قالب های متفاوت شکل گرفته و ساخته می شود.

قالب های گچبری پیش ساخته که امروزه استفاده از آنها در پروژه های ساختمانی بسیار رایج شده، را در تمامی فضاها می توان به کار برد و در سبک های دکوراسیون داخلی متفاوت قابل اجرا در سقف و دیواره ها هستند.

 

در بسیاری از پروژه های اجرای کابینت کلاسیک نیز از این قالب های گچبری پیش ساخته استفاده بسیاری می شود. با وجود اینکه در این متریال ها از پلی استرن های فشرده استفاده می شود میتوان گفت از مقاومت بسیاری برخوردارندو همچنین به دلیل استفاده از متریال فوم پلی استایرن این قالب ها از گچبری های روش دستی بسیار سبک تر هستند و به راحتی قابل نصب و اجرا هستند. گچبری در پذیرایی برای برخی از موارد سبب می شود تا دکوراسیون پذیرایی منزل به سبک مدرن ایجاد شود.

 

از دیگر تفاوت های دو روش گچبری سنتی و گچبری پیش ساخته می تواند به تفاوت اجرا و قیمت اشاره کرد؛ به این صورت که روش گچبری سنتی قیمت بیشتری به علت هنر دست بودن دارد و کار با ارزش تر و زیباتری نیز ارائه می شود.

 

به طور کلی می توان گفت گچبری پیش ساخته نصب راحت تر و قیمت پایین تری نسبت به روش گچبری سنتی دارد.

 

گچبری رو در چه فضاهایی می توانیم استفاده کنیم؟

 

شاید برای شما نیز سوال پیش بیاید که چه فضاهایی برای اجرای گچبری مناسب است؟ و یا اینکه قصد اجرای گچبری را در  منزل و یا دفتر کار خود دارید و نمیدانید چه فضایی را برای اجرای  گچبری باید در نظر داشته باشید

 

در ادامه همراه ما باشید تا کاربرد گچبری را در فضاهای مختلف به شما معرفی کنیم:

 

گچبری در سقف و سقف کاذب

یکی از کاربرد های رایج اجرا و استفاده از روش گچبری درسقف منازل و ادارات می باشد. اما نکته ی مهم این است که گچبری سقف باید مناسب با دکوراسیون و طراحی داخلی فضا اجرا شود. گچ کاری سقف در رو روش سنتی و گچبری پیش ساخته قابل اجرا می باشد. اما به دلیل سبک بودن گچبری پیش ساخته، این روش بیشتر برای کاربرد در سقف پیشنهاد می شود. استفاده از گچبری در دکوراسیون سقف می تواند دکوراسیون لوکس و منحصر به فردی را به شما بدهد.

 

گچ بری دیوار و دیوار کاذب

گچبری دیوار انواع مختلفی دارد که در تمامی فضاهای ساختمان با کاربرد های متفاوت کارایی دارد برای مثال در فضاهایی مانند لابی ها و یا شوروم ها، بسیار رایج است که از انواع گچبری در دیواره ها انجام شود.

 

برای  داشتن یک دکوراسیون عالی به شما پیشنهاد می کنیم از سبک گچبری مدرن استفاده کنید.

گچکاری بر روی ستون ها و جزیره در آشپزخانه

این نوع گچبری بیشتر در سبک کلاسیک رایج است که ظاهر شیکی نیز به وجود می آورد، انواع گچبری ستون ها بر روی سر ستون ها و پایه ی ستون های گرد و مربع در فضاهای مختلف قابل اجرا می باشد. این طراحی سبب می شود تا دکوراسیون داخلی مدرن داشته باشید.

 

چه گچبری مناسب چه فضایی است؟

 

استفاده از پوشش دکوراتیو گچبری لزومه ی چند نکته می باشد که شمارا برای داشتن طرح گچبری مورد نظرتان راهنمایی خواهد کرد.

 

انتخاب سبک گچبری مناسب با سبک دکوراسیون فضا

یکی از نکاتی که برای انتخاب گچبری باید در آن دقت فرمایید، انتخاب سبک گچبری مناسب با دکوراسیون و طراحی داخلی خانه و یا دفتر کاری است که قصد اجرای گچبری را در آن دارید.

طرح گچبری ها باید متناسب با متراژ و ابعاد فضا مورد نظر شما باشد. انتخاب گچبری در سبک کلاسیک و پر از جزئیات در فضاهایی با متراژ کم توصیه نخواهد شد و همچنین در فضاهایی با ابعاد کوچک باید از گچبری در سبک مدرن استفاده شود.

 

هماهنگی طرح گچبری با سبک دکوراسیون و فضاهای دیگر

در هر فضایی که از گچبری استفاده می کنید باید دقت داشته باشید که گچ کاری ها باید در هماهنگی کلی با سبک دکوراسیون داخلی باشد.

برای مثال همانگونه که پرده هایی با جزئیات زیاد و ولان دار مناسب دکوراسیون سبک مدرن نیست، گچ کاری در سبک کلاسیک نیز با سبک دکوراسیون مدرن و مبلمان مدرن هم خوانی ندارد.

 

انتخاب طرح متناسب با رنگ های خنثی

امروزه دیگر از گچکاری ها با رنگ های متفاوت استفاده نمی شود بلکه همه به دنبال انتخاب طرحی هستند که مناسب فضای کلی طراحی داخلی باشد. شما می توانید در این حوزه از شرکت دکوراسیون داخلی در تهران کمک بگیرید.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.
جستجو کردن
جستجو کردن