جستجو کردن

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی

در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی را راجع به نورپردازی در دکوراسیون در اختیارتان قرار بدهیم. شاید از نظر بسیاری از افراد مهم ترین جنبه دکوراسیون داخلی لوازم بزرگ و لوکس است. یکی از فاکتورهای تاثیرگذاری و جذابیت دکوراسیون داخلی نورپردازی در دکوراسیون آن می باشد. عده زیادی از تاثیر مثبت این جزء مهم دکوراسیون داخلی غافل هستند.

نورپردازی در دکوراسیون یکی از جنبه های مهم طراحی دکوراسیون داخلی است که با اجرای صحیح و اصولی آن فضایی جذابت تر و دلنشین تر خواهید داشت. امروزه با توجه به سبک های مختلف دکوراسیون، طراحان از منابع نوری مختلفی برای نورپردازی در دکوراسیون استفاده می کنند. اگر شما هم متوجه تاثیر و اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی شده اید پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید زیرا قصد داریم اطلاعاتی مفید و کاربردی را در زمینه نورپردازی در دکوراسیون در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

اهمیت و تاثیر نورپردازی در دکوراسیون

اگر به دکوراسیون فضاهای خاص و جذاب بنگرید قطعا متوجه خواهید شد که چقدر نورپردازی در دکوراسیون داخلی حائز اهمیت است. نورپردازی تخصصی و اصولی پیش از آنکه یک حرفه جذاب باشد یک هنر به شمار می رود. متخصصان و طراحان در این زمینه با استفاده از منابع نوری مختلف سعی در ایجاد آرامش و جذابیت دکوراسیون داخلی دارند.

متخصصان دکوراسیون داخلی با استفاده از منابع نوری بسیار گسترده ای که در بازار وجود دارند سعی در برجسته سازی ابعاد مثبت و مهم فضا و چشمگیر کردن آنها دارند. از عواملی که در نورپردازی باید به آنها توجه شود می توان به شدت نور، زاویه آن و رنگ نور اشاره نمود. مثلا در اتاق خواب یا نشیمن نیازی به استفاده از نورهای تند و مستقیم ندارید بلکه با بهره‌گیری از نورهای مخفی می توانید فضایی لایت و جذاب‌تر طراحی کنید. همچنین برای دکوراسیون هایی که بسیار سرد و بی روح هستند با یک نورپردازی صحیح و انتخاب رنگ مناسب می توان متعادل سازی نمود.

نورپردازی در دکوراسیون

انواع نورپردازی با توجه به منابع نور

نورپردازی در دکوراسیون دارای تکنیک های مختلفی می باشد که هر یک مختص فضایی خاص است. ابتدا شما را تا حدودی با انواع لامپ و کاربرد آن آشنا می کنیم و سپس در مورد کاربرد صحیح آن در انواع دکوراسیون ها صحبت می کنیم.

هالوژن: این لامپ ها جزو دسته های بسیار کم مصرف هستند و نور آن روشن است.

لامپ های ال ای دی: این دسته از منابع نوری که به نام لامپ های دکوراتیو نیز شناخته می شوند جزو لامپ های کم مصرف دسته بندی می شوند و برای ایجاد دکوراسیون آرام و لایت بسیار کاربرد دارند.

لامپ فلورسنت: لامپ های فلورسنت جزو دسته لامپ های کم مصرف هستند که روشنایی بسیار مطلوبی دارند و برای محیط های کم نور و تاریک و فضاهایی که به نور بالایی احتیاج دارند گزینه ایده آلی هستند. از نکات مثبت این منبع نوری می توان به عمر بالای آن اشاره نمود.

لامپ های سیمانی: این لامپ ها بسیار پر مصرف با عمری کوتاه هستند که تنها حسن آنها ایجاد فضایی شاداب و جذاب برای مدت زمان کوتاه است.

از دیگر لامپ ها و منابع نوری که تاثیر بالایی نیز در جذابیت فضا دارند می توان به چراغ های سقفی، فانوس های گنبدی سقفی، تراک لایتینگ ها، چراغ های مخفی و منابع نورپردازی کف اشاره نمود.

به طور کلی چند روش برای نورپردازی در دکوراسیون داخلی وجود دارد.

نورپردازی کلی: در این تکنیک به روشنایی کلی محیط توجه می شود و بیشتر به استفاده از لامپ های سقفی و لوستر ها تکیه می شود.

نورپردازی کانونی: در نورپردازی کانونی طراحان بیشتر در نمایان کردن نقاط کانونی و مهم تاکید دارند که در این تکنیک بیشتر از لامپ های سیمانی و مخفی استفاده می شود.

نورپردازی دکوراتیو: در این سبک از نورپردازی بر چشم‌گیر تر کردن دکوراسیون فضا دقت می شود.

نورپردازی در دکوراسیون

تاثیر رنگ ها در نورپردازی

دکوراسیون فضا و رنگ های به کار رفته در آن تاثیر بسیار زیادی در روحیه افراد و انرژی فضا دارند. فضاهایی که سراسر با رنگ های سرد و بی روح دکور شده است ممکن از بعد از مدتی افراد را دچار حس پوچی و بی هدفی کنند. در این شرایط نورپردازی صحیح و اصولی می تواند مانند یک معجزه باشد. استفاده از نورهای رنگی می تواند فضا را سرشار از آرامش و صمیمیت نماید.

رنگ‌ها آنقدر مبحث پیچیده و گسترده ای هستند که معمولا به طور تخصصی و ویژه باید به آنها و روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی پرداخته شود. اما پیروی از ساده ترین و اولین اصول روانشناسی رنگ ها می تواند موجب متعادل سازی و افزایش آرامش افراد شود. با مثالی دیگر بیشتر شما را با اهمیت این مبحث آشنا می کنیم.

مثلا در نورپردازی اتاق خوابی که به اشتباه از رنگ های بسیار گرم در آن استفاده شده است باید از شدت نور کاسته و هیجان محیط را برای داشتن محلی مناسب برای استراحت و خوابی با کیفیت آماده کنید. در نورپردازی حرفه ای و تخصصی اتاق نشیمن استفاده از نورهای بالا به پائین می تواند در بزرگتر و جذابتر کردن فضا تاثیر چشمگیری داشته باشد.

اصول و نکات نورپردازی

نورپردازی یکی از تخصصی ترین زوایای دکوراسیون داخلی است که توانایی های عجیبی را در دکوراسیون ایجاد می نماید. گاهی در برخی دکوراسیون ها برخی عیوب ساختاری وجود دارد که با یک نورپردازی حرفه ای و اصولی به راحتی می توانید آن را پوشش دهید. در ادامه در مورد نکات مهم نورپردازی که حتما باید به آنها توجه نمائید صحبت می کنیم.

محل نصب منبع نور: حتما باید به محل نصب منابع نوری دقت کنید. یکی از فاکتورهای نورپردازی حرفه ای استفاده از لامپ ها در محل مناسب است.

استفاده از سیم‌کشی برق منابع نور به‌شکل توکار: اگر درفضایی نیاز به استفاده از نور دارید اما سیم کشی از قبل برای آن انجام نشده است از سیم کشی های توکار استفاده کنید. استفاده از داکت ها نیز می تواند برای نظم بیشتر فضا کمک کننده باشد.

تنوع در رنگ، جنس و زاویه منابع نوری: پیش تر شما را با انواع مختلف منابع نوری که بیشترین کاربرد را دارند آشنا کردیم. زاویه نورپردازی می توانید جزو فاکتورهای مهم اثر بخشی این حرفه باشد. با زاویه سازی حرفه ای می توانید فضا را دلنشین تر و چشم‌گیرتر نمائید.

هارمونی نورپردازی با سبک معماری ساختمان: حتما باید نورپردازی متناسب با سبک معماری باشد. مثلا برای معماری های سنتی و قدیمی نورپردازی های مدرن و کلاسیک همچون وصله ای ناجور است و می تواند زیبایی فضا را تحت الشعاع قرار دهد.

استفاده از سیستم هوشمند نورپردازی: با توجه به پیشرفت تکنولوژی، سیستم های هوشمند متنوعی برای نورپردازی حرفه ای تولید شده اند. طراحان با استفاده از این تکنولوژی ها ایده های خلاقانه و مدرنی را می توانند برای دکوراسیون داخلی طراحی و اجرا کنند.

به‌کارگیری منابع نوری با ‌مصرف برق مناسب: حتما از لامپ ها و منابع نوری استفاده نمائید که دارای مصرف برق استاندارد باشند تا به راحتی و بدون دغدغه افزایش پرداخت هزینه بسیار بالا برای مصرف برق از آنها استفاده نمائید.

استفاده از تکنیک سایه و روشن: از حرفه ای ترین تکنیک های نورپردازی که فضایی دلنشین و رویایی را برای شما رقم می زند نورپردازی سایه روشن است.

عملکرد نورپردازی: حتما به مورد عملکرد نورپردازی در فضا دقت کنید. اگر انتظار شما از نورپردازی دکوراسیون داخلی فقط داشتن فضایی روشن و دلباز است دیگر نیاز به استفاده از نورهای مخفی نیست.

برجسته سازی عناصر: برجسته سازی یکی از تکنیک های نورپردازی است که بیشتر در دکوراسیون های لوکس به آن توجه می شود. در این تکنیک برای جلب نظر افراد به سویی خاص آن را بلند و نمایان‌‌تر می کنند.

نورپردازی در دکوراسیون

نور یکی از منابع طبیعی است که تاثیر شگرفی در افزایش انرژی و نشاط محیط دارد. با توجه به آمارها، افسردگی در میان ساکنان مناطقی که بیشتر روزهای سال از نور طبیعی کمتر برخوردارند شایع تر می باشد. استفاده از نورپردازی مناسب در دکوراسیون داخلی می تواند موجب سرزندگی و نشاط بیشتر در افراد شود. اگر می خواهید از تاثیر مثبت نورپردازی در دکوراسیون بهره مند شوید حتما با یک طراح و متخصص در این زمینه مشاوره داشته باشد. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره های موجود در سایت آسال سازه پرگاس تماس داشته باشید.

دکوراسیون داخلی شامل دو بخش مختلف طراحی دکوراسیون داخلی و اجرای دکوراسیون داخلی است که می تواند شامل موارد مختلفی از جمله :

دکوراسیون ویلا

دکوراسیون اداری

دکوراسیون رستوران

دکوراسیون دفترکار

طراحی 360 درجه: پیش نمایشی از رویای شما!

با طراحی کامل و بی‌نقص ما قبل از شروع پروژه، خیالتان از نتیجه نهایی راحت باشد!

آسال سازه پرگاس :  دنیای رؤیایی شما را به واقعیت تبدیل می‌کنیم.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.