جستجو کردن

قدم به قدم مراحل کناف کاری و اجرای سقف کناف

مراحل کناف کاری در سقف کناف

نکات اجرایی کناف کاری از جمله گزینه های بسیار مهمی می باشد که باید در دکوراسیون داخلی به آن توجه شود، یکی از بهترین روش ها برای داشتن یک کناف سقف عالی و داشتن دکوراسیون سقف لوکس کمک گرفتن از شرکت های دکوراسیون داخلی می باشد، این شرکت ها از جمله گزینه های بسیار عالی برای این کار می باشند. مراحل نصب کناف سقف پیچیدگی بسیاری نداشته ولی نکات ریز بسیاری دارد که رعایت نکردن آن سبب می شود تا شما برای دکوراسیون و بازسازی ساختمان خود دوباره هزینه ای را درنظر بگیرید، قیمت کناف کاری برای هر یک از افراد و شرکت ها جداگانه می باشد، هر ساله تعرفه ای برای این بخش از دکوراسیون داخلی در نظر گرفته می شود، قیمت اجرای کناف در سال ۱۴۰۰ بسیار مناسب تر از قیمت در سال 1401 می باشد اما بسیاری از این شرکت ها از این تعرفه پیروی نمی کنند.

قیمت اجرای کناف سقف برای شرکت هایی که سابقه بالایی  در این زمینه دارند می تواند بسیار بالا باشد از این رو است که بهتر است قبل از هرگونه اقدامی از شرکت های طراحی و دکوراسیون داخلی در تهران برای انجام این فعالیت ها مشورت بگیرید.

شناخت و مراحل اجرای سقف کناف

صفحات روکش دار گچی که در تولیدی های کناف به تولید می رسند که هر یک مراحل کناف کاری متفاوتی دارند از نظر مشخصات و موارد استفاده  به شرح زیر می باشند:

انواع پنل های روکش دار گچی در مقاله همه چیز درباره سقف کناف  به طور مفصل توضیح داده شد. اما به توضیح مختصر آن در این مقاله می پردازیم

صفحات معمولی (Reguler Board) (RG)

صفحات مقاوم در برابر رطوبت (Moisture Resistant Board (MR)

صفحات مقاوم دربرابر حریق (Fire Resistant Board) (FR)

صفحات مقاوم دربرابر حریق و رطوبت  (Fire & Moisture Resistant Board) (FM)

حال به توضیح هر یک از این صفحات می پردازیم که در کناف کاری و اجرای سقف کناف کاربرد دارند.

صفحات روکش دار گچی ساده RG

برای این نوع از صفحات از یک روکش گچی استفاده می شود که با مقوایی محکم سطج و لبه ی بلند آن ها پوشش داده شده است.  از روکش های گچی ساده به منظور پوشش دیوارهای جداکننده، پوشش دیوارهای سنتی به جای استفاده از گچ و خاک یا گچ کاری، سقف کاذب،طراحی های داخلی مختلف و… استفاده می شود.

صفحات مقاوم در برابر آتش FR

همانند نوع قبلی که روکشی از گچ داشت این مدل کناف نیز روکشی از گچ دارد با این تفاوت که یک لایه از فایبرگلاس نیز در آن وجود دارد که سبب بالا رفتن مقاومت کناف در برابر حرارت و آتش می شود. از موارد استفاده ی این مدل از کناف ها می توان به دیوارهای جداکننده، پوشش دیوارهای سنتی، سقف کاذب و مکان هایی که به مقاومت در برابر آتش نیاز دارند، پوشش ستون ها و تیرهای فلزی و بتونی، مناسب برای طراحی داخلی مجتمع های تجاری و موارد این چنینی اشاره کرد.

صفحات روکش دار گچی مقاوم دربرابر آتش و رطوبت FM

مشخصاتی که این نوع از روکش ها دارند بسیار شبیه به نوع قبلی می باشد، بدین معنا که در روکش گچی آن ها الیاف فایبرگلاس وجود دارد، این الیاف علاوه بر آن که در برابر آتش مقاومت دارند در برابر رطوبت نیز عایق هستند. از آن جایی که این صفحات روکش دار گچی در برابر آتش و رطوبت مقاومت دارند در نتیجه می توان از آن ها برای محیط های حمام، دستشویی و آشپزخانه استفاده کرد.

صفحات مسلح سیمانی Aquapanel

 

نوع دیگری از صفحات وجود دارند که برای اجرای سقف کناف به کار برده می شوند، این صفحات تشکیل شده از سیمان و فایبرگلاس می باشند و به دلیل ظاهری که دارند عموما برای نماهای خارجی استفاده می شوند، البته برای محیط هایی که درصد رطوبت بسیار بالایی دارند نیز گزینه ی مناسبی می باشند.

برای به کار بردن و اجرای سقف کناوف لازم است تا با ابزارهای مختلف به منظور برش دادن به کار برده شوند. در ادامه ترتیب برش صفحاتی که روکش گچی دارند را ذکر خواهیم کرد.

مراحل نصب کناف سقف

مراحل نصب کناف را به دو قسمت مهم می توان تقسیم کرد بخش اول که بسیار مهم هم می باشد  شاسی کشی کناف  می باشد که باید برای بدست آوردن سطحی صاف مطابق با طرح مورد نظر با دقت بالایی آن را اجرا کرد. بخش بعدی نصب پانل های گچی برروی شاسی می باشد که باید پنل گچی آماده را براساس ابعاد مورد نیا برش زد و برروی شاستی با پیچ هی مخصوص کناف پیچ کرد و سپس با استفاده از توری های کناف و بتونه درزهای به وجود آماده را صاف و یکدست کرده و آماده نقاشی نمود. در ادامه به توضیح مراحل مختلف خواهیم پرداخت.

زیر سازی و شاسی کشی کناف

زیرسازی کناف که به آن شاسی کشی کناف هم گفته می‌شود، یکی از مراحل اصلی نصب کناف می باشد. برای اجرای این مدل سقف کاذب که اجازه نورپردازی‌های بسیار شیک را به ما می‌دهد، ابتدا باید زیر سازی را انجام داد. زیرسازی کناف اصول و نکات فنی متفاوتی دارد. فاصله آویز در کناف، ارتفاع استاندارد کناف، توجه به وزن زیرسازی کناف و … همه از ریزه‌کاری‌های اجرایی هستند. برای زیر سازی  تیم اجرایی ابتدا شاسی کشی کناف را با توجه به طرح مورد نظر دور تا دور سقف انجام می‌دهند. اما برای آشنایی بیشتر با مصالح مورد نیاز برای شاسی کشی به مقاله همه چیز در باره سقف کناف مطالعه کنید.

نصب پنل گچی برروی شاسی کناف

برش کاغذ روی پنل

شکستن صفحه در امتداد برش

برش کاغذ پشت صفحات

صاف و یکنواخت کردن لبه های برش خورده با استفاده از رنده

پس از این که لبه های برش خورده یک دست شدند در صورتی که هنوز هم ناهمواری هایی در سطح صفحات دیده شود باید لازم است تا از دستگاه پخ زن استفاده کرد. صفحات باید در زاویه ی 22.5 و 45 درجه پخ زده شوند. اما برای صفحاتی که در عرض کم یعنی چیزی حدود 5 تا 20 سانتی متر برش زده شده اند از دستگاه دیگری که برش نواری نام دارد استفاده می شود، از مزیت های این دستگاه این است که قابلیت برش صفحات به صورت منحنی را نیزدارد. اما برای برش دادن نقاط خاصی مثل جای کلید پریز برق از قطعات گردبر که در سایز های مختلف وجود دارند بهره می برند.

 اصلاح درز های ایجاد شده با استفاده از بتونه

یکی از مراحل کناف کاری و اجرای سقف کناف به کار بردن گچ های ساختمانی است، میزان خالص بودن گچ های ساختمانی با درصد پوشش دهی آن ها ارتباط مستقیم دارد. محصولات گچی که برای اجرای کناف به کار برده می شوند ترکیب 95 درصدی از گچ دارند و 5 درصد باقی مانده ناخالصی هایی مثل کربنات ها و نمک ها می باشند. مواردی که زیر مجموعه ی این مواد محسوب می شوند به شرح زیر است:

بتونه درزگیر KNAUF FUGENFULER

پرفیلکس KNAUF PERLFX

گچ ساتن KNAUF MUL TICOVER

گچ پوشش TOP FINISH

هر یک از موارد گفته شده ی بالا برای اجرای سقف کناف مراحل مختلفی دارند که پس از گذراندن مراحل به مرحله ی اجرا می رسند. ما از توضیح آن ها خودداری کردیم زیرا از حوصله ی مخاطب خارج است اما به ادامه ی مطالب و روش بکارگیری می پردازیم.

 

 

انوواع پیچ های مخصوص کناف

پیچ پانل TN25*3.5

پیچ پانل TN35*3.5

پیچ پانل TN45*3.5

پیچ پانل TN55*3.5

پیچ پانل سرمته دار TB25*3.5

پیچ پانل سرمته دار TB35*3.5

پیچ پانل سرمته دار TB45*3.5

پیچ هایی که برای مراحل کناف کاری و اجرای سقف کناف به کار می روند از نوع Black Phospate هستند که به جهت اتصال روکش های گچ دار به سازه های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند، طول هر یک از این پیچ ها با سایر مدل های مشابه متفاوت می باشد، به نحوی که از 25 میلی متر تا 55 میلی متر وجود دارند. از پیچ هایی با ضخامت 70 میلی متری به منظور اتصال صفحاتی که روکش گچی دارند با سازه های فلزی استفاده می شوند.

اجرای کناف سقف پذیرایی

اجرای سقف پذیرایی با اجرای سقف سالن ها و یا خانه و مکان های دیگر متفاوت نیست و همه آنان به یک شکل است اما به دلیل اینک اجرای سقف پذیرایی در دیدرس می باشد و محل پذیرایی و میزبانی از مهمانان می باشد بسیار اهمیت بیشتر دارد و باید از ریز بینی های بیشتری استفاده کرد. دراوردن تمیز کاری سقف کناف برای پذیرایی بسیار مهم تر از دیگر جاهای خانه می باشد.

نکات مهم اجرایی کناف کاری

در کناف کاری سقف رعایت نکاتی الزامی می باشد که باید به آن ها بپردازیم، برای کناف کاری باید به المان هایی مانند فاصله آویز ها، سازه، پیچ ها و جا پرده ای که در آینده باید نصب شود و در صورت داشتن کانال کولر آبی به دریچه ی کولر و از همه مهمتر  تراز بودن سطوح جای آویز لوستر و… از این قبیل مسائل توجه کنیم تا سقف کناف ما زیباتر و تمیز تر به نظر برسد تا نیازی به اصلاحات بعد نباشد.

آموزش صفر تا صد کناف کاری

برای آموزش کناف کاری سقف شما می توانید به صورت کار پیش افرادی که کناف کاری سقف را به صورت تجربی آموخته اند بپردازید به (کار آموزی) و یا نیز می توانید با گذراندن دوره ها آموزشی کناف کاری سقف به شرایط دلخواه خود برسید این روزها با توجه به اینک کنف کاری سقف هزینه کمتری دارد علاقه مندان بیشتری به این خدمات روی می آورند. اما برای آشنایی با نحوه کناف کاری شمارا دعوت به دیدن یک فیلم آموزشی  از یک نمونه کار ساده در حین اجرا میکنم

هزینه اجرای سقف کناف

قیمت اجرای کناف در تهران به نسبت دیگر شهر های ایران بسیار متفاوت می باشد، اجرای کناف سقف یکی از بخش هایی می باشد که باید توسط یک متخصص انجام شود؛ شاید در ابتدا این نوع از پیاده سازی ها بسیار آسان به نظر بیاید اما با این حال باز ها نیازمند رعایت نکات بسیار کلیدی می باشد. برای اجرای سقف کاذب قیمت هر متر مربع کناف را در نظر نمی گیرند بلکه برای آن نیز تعرفه ای مشخص شده است. قیمت اجرای کناف در سال 1401 به نسبت سال 1400 بسیار افزایش داشته است و این تعرفه برای سقف های عادی می باشد و قیمت کناف سقف نور مخفی با سقف عادی کاملا متفاوت می باشد. شما می توانید به راحتی لیست قیمت دستمزد اجرای کناف را در اینترنت مشاهده کنید، علاوه بر قیمت اجرا می توانید قیمت کناف خام را نیز مشاهده کرده و بسته به متراژتان به راحتی در قیمت کلی برای دکوراسیون سقف را به صورت تخمینی محاسبه کنید.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.