جستجو کردن

قوانین ساخت‌و‌ساز ویلا

ساخت‌و‌ساز ویلاباغ‌ها و ویلا  امروزه در طی بالا پایین زندگی شهری ما و روزمرگی ایجاد شده در زندگی شلوغ، بسیار مورد‌توجه قرار گرفته است. داشتن فضایی برای استراحت‌های تعطیلات و یا گذراندن اوقات فراغت بعد از روزهای شلوغ کاری و پیوند مجدد با طبیعتی بکر و فضایی آرام، رویایی‌ست که در ذهن همگی ما نقش می‌بندد. حال چرا برای ساخت این فضا اقدام نکنیم؟ و یا فضایی به آن اختصاص ندهیم؟

قبل از آنکه وارد این بحث شویم باید بدانیم که ساخت‌و‌ساز خانه ویلایی و طراحی ویلا، دارای سبک‌های متفاوتی ست که در ایران اکثرا شامل طراحی سبک‌های ویلای کلاسیک و ویلای مدرن است. همچنین طراحی داخلی آن‌ها نیز بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند بسیار در جو داخلی خانه تاثیرگذار باشد.طراحی داخلی مدرن ساختمان یکی از محبوب‌ترین‌هاست. برای دکوراسیون کف ویلا به شما پیشنهاد می کنیم از میکروسمنت استفاده کنید.

قوانین ساخت و ساز ویلا

طراحی ویلا‌ها با توجه به تقاضاهای زیاد در بازار کار، امروزه به بازاری بسیار پررونق در صنعت ساخت‌و‌ساز تبدیل شده است، اما این طراحی ویلا‌ها دارای ضوابط و استاندارد‌هایی خاص و اصولی متفاوت می‌باشد که تنها از پس معماران و متخصصان اجرایی خبره بر می‌‌آید. طراحی ویلا بر اساس سبک‌های متفاوتی که داراست، شامل طراحی و به‌کارگیری اصول صحیح طراحی محوطه و فضای سبز، طراحی دکوراسیون فضای داخلی و تعبیه امکانات رفاهی در قالب فضا می‌‌باشد. شرکت آسال سازه پرگاس، با داشتن تجربه‌ی کافی و تیمی حرفه‌ای و گروه اجرایی قوی در زمینه ساخت‌و‌ساز و طراحی ویلا و محوطه‌ی ویلا باغ، ویلای رویایی شما را در سبک موردنظرتان طراحی و اجرا می‌کند؛ کافیست تا با مشاورین ما در آسال سازه پرگاس تماس حاصل فرمایید.

اگر شما هم قصد ساخت ویلا و یا طراحی یک ویلا با امکانات تفریحی و رفاهی ویژه دارید، در ادامه با ما در آسال سازه پرگاس همراه شوید تا برای شما شرح دهیم که برای ساخت‌و‌ساز ویلا چه قوانین و ضوابطی را باید در نظر داشته باشید.

انتخاب سبک برای ساخت‌و‌ساز ویلا

برای ساخت‌و‌ساز ویلا، در کنار انتخاب سبک درست و صحیح درخواستی با توجه به آب و هوا، به ویژگی‌های زیادی باید دقت داشت. در ادامه این مقاله قصد داریم تا قوانین و ضوابط طراحی ویلا و تمامی آنچه که باید در مورد آن‌ها بدانید، را شرح دهیم پس با ما در آسال سازه پرگاس همراه باشید. ساخت‌و‌ساز ویلا می‌تواند به این صورت انجام شود که شما قصد خرید زمین را در شمال ایران و یا جاهای مورد نظر خود دارید و قصد دارید در این زمین ساخت‌و‌ساز ویلا انجام دهید و یا به این صورت که شما برای خرید خود ملک اقدام کرده و قصد ساخت یک ویلا را داشته باشید. در هر دو صورت باید گفت که شما باید با ضوابط، اصول و قوانین ساخت ملک و ساخت‌و‌ساز ویلا آشنایی داشته باشید. درغیر این‌صورت می‌توانید دچار ضرر شوید و یا اینکه ملک درستی را خریداری نکنید. به‌طور مثال،طراحی دکوراسیون مینیمال یکی از محبوب‌ترین دیزاین‌های داخلی و خارجی محسوب می‌شود که امروزه درسراسر دنیا درحال پیاده‌سازی می‌باشد. این سبک برپایه سادگی و نظم خاصی طراحی می‌شود و در اوج سادگی می‌تواند بسیار جذاب و دلربا جلوه کند. نمونه‌هایی از این طراحی جذاب را می‌توانید در لینک مربوطه مشاهده نمایید. اما به‌صورت اختصاصی و کامل، می‌توانید با انواع سبک‌های عمده طراحی داخلی منزل آشنا شوید.

سرمایه‌گذاری اصولی و صحیح در بازار ملک

قبل از آنکه ضوابط و اصول مورد نظر برای ساخت‌و‌ساز ویلا را بدانید، ابتدا باید از سرمایه‌گذاری اصولی و صحیح در بازار ملک و قوانین و استاندارد‌های شهر و منطقه‌ی مورد انتخابتان، اطلاعات کسب کنید. سپس در مرحله‌ی بعدی، از شناخت لازم جهت اقدامات برای خرید زمین و یا ملک کنید و سپس اقدام به خرید زمین، ملک و فضای سبز کنید. دانستن این قوانین و ضوابط به شما کمک می‌کند تا انتخابی اصولی را داشته باشید، رعایت کردن اصول و ضوابط و استانداردهای مرتبط با ساخت‌و‌ساز، نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه‌ی مصرفی می‌شود بلکه باعث می‌شود تا زمانی که شما قصد فروش ویلای ساخته شده را داشته باشید، به راحتی بتوانید ملک خود را پس از ساخت به فروش برسانید. همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله مربوط به «اصول نظارت بر اجرای ساختمان چیست؟» را نیز مطالعه کنید. چرا که افرادی که دنبال خرید ویلاهای ساخته شده به خصوص در شمال کشور هستند، قصد دارند ویلایی دارای استانداردها و اصول ساختمان سازی و رعایت ضوابط امنیتی را خریداری کنند.

ضوابط ساخت‌و‌ساز ویلا

اصول و ضوابط طراحی ویلا و ساخت‌و‌ساز ویلا را، بسته به سبک انتخابی می‌توان در چند عنوان خلاصه کرد:

  • شرایط اقلیمی شهر و منطقه سایت قرار گیری ویلا
  • جهت و وزش باد در سایت ویلا
  • بافت منطقه
  • تابش خورشید به محل قرارگیری ویلا
  • کاربری ویلا

توجه به شرایط اقلیمی شهر و منطقه مورد نظر

اولین نکته‌ای که در هنگام اقدام به ساخت‌و‌ساز ویلا و ساخت ملک و خرید زمین باید به آن توجه داشته باشید، در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و آب و هوای منطقه می‌باشد برای مثال اگر قصد خرید زمین و ساخت‌و‌ساز ویلا در شمال ایران را دارید، باید به این آگاه باشید که شرایط اقلیمی به این صورت است که آب و هوا شرجی ست و بارش‌های زیادی صورت می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به «دکوراسیون خانه به سبک اسکاندیناوی» را ازدست ندهید. به همین علت این موضوع بر روی طراحی و ضوابط ساخت‌و‌ساز تاثیر گذاشته و سقف‌ها به صورت شیب دار و یا شیروانی طراحی و اجرا می‌شود.
ویژگی‌های اقلیمی می‌تواند بر ساخت‌و‌ساز ویلا تاثیر زیادی گذاشته و طراحی ویلا را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین طراحی خانه‌ها برای زمستان و اقلیم سردسیری نیز شرایط ویژه‌ای را می‌طلبد که باید به آن مورد نیز توجه ویژه‌ای داشت.

طی کردن مراحل قانونی ساخت‌و‌ساز ویلا

بعد از انتخاب زمین و یا ملک مورد نظر جهت ساخت‌و‌ساز ویلا در مرحله‌ی بعدی باید جهت اخذ پروانه ساخت و صدور مجوز ساخت‌و‌ساز، به شهرداری منطقه‌ای که زمین در آن قرار دارد بروید. به‌خصوص اگر قصد ساخت‌و‌ساز در زمین‌های شمال کشور را دارید باید بدانید که در شمال کشور برای بسیاری از زمین‌ها، مجوز ساخت‌و‌ساز صادر نخواهد شد به این علت که در حاشیه‌ی ساحلی و یا جنگل قراردارند و ساخت‌و‌ساز در این زمین‌ها، تخلف حساب شده و در حین برخورد تخریب خواهند شد.

اخذ پروانه ساخت

بعد از اخذ و صدور پروانه ساخت باید جهت گرفتن متراژ زیربنای زمین ساخت، اقدام کنید، برای زمین‌های واقع شده در شهرهای شمال کشور به مقدار پنجاه درصد از مساحت زمین، مجوز ساخت داده می‌شود؛ به این معنی که اگر متراژ زیربنایی زمین شما واقع در شمال هزار متر مربع باشد، شما به مقدار پانصد متر مربع از مساحت زمین را اجازه ساخت ملک خواهید داشت. و اگر طبق این قانون عمل نکنید ملک مورد نظر تخلف محسوب شده و به اندازه میزان تخلف ملزم به جریمه نقدی و یا تخریب خواهید شد. بعد از احذ پروانه ساخت‌و‌ساز بنا می‌توانید برای ساخت‌و‌ساز ویلا اقدام کنید. تمام این موارد در وظایف ناظر ساختمان ذکر شده است.

تهیه نقشه

در این مرحله اقدام به تهیه نقشه توسط معمار را انجام داده و با کمک از یک تیم مشاوره و تیم اجرایی ساخت ویلا، ساخت‌و‌ساز ویلا را ادامه دهید. شما همچنین می‌توانید تمامی اقدامات و پیگیری‌های لازم جهت اخذ مدارک شهرداری و استعلام‌های مربوطه را به شرکت‌های ساختمانی و مهندسی بسپارید. بعد از اخذ مجوز‌ها و پروانه‌های ساخت جهت ساخت‌و‌ساز ویلا و طراحی نقشه‌ها، با توجه به سبک درخواستی و بودجه تقریبی اقدام به اجرا ویلا و ساخت پروژه شروع خواهد شد. متخصصین ما در شرکت مهندسی ساختمانی آسال سازه، آماده مشاوره با شما در زمینه طراحی و ساخت‌و‌ساز ویلا هستند.

کلام پایانی

اینکه سرمایه و یا پولی را در حساب و یا توان خریداری کردن زمین و ملکی را داشته باشیم، به این معنا نیست که توانایی و تخصص لازم در زمینه‌ی ساخت‌و‌ساز در زمین و یا ساخت‌و‌ساز ویلا را داریم. در برخی از موارد اگر از متخصصین مرتبط با ساخت‌و‌ساز در این زمینه، مشاوره نگیریم، امکان دارد که سرمایه اولیه را نیر از دست دهیم به همین علت بهترین کار، مشاوره گرفتن از افراد با تجربه در زمینه ساخت‌و‌ساز ویلا و متخصصین در این زمینه هستند. مشاورین و مهندسان شرکت آسال سازه پرگاس آماده‌ی مشاوره با شما در زمینه‌ی ساخت‌و‌ساز ویلا هستند. به این علت که افراد متخصص در این زمینه دارای تحصیلات آکادمیک و همچنین دارای تجربه‌ی چندین ساله به واسطه‌ی کارها و اطلاعات مفید هستند.درانتها شما را به خواندن مقاله «استفاده از خطوط عمودی در دکوراسیون داخلی» دعوت می‌نماییم.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.