جستجو کردن

طراحی و اجرای لابی ساختمان

اهمیت طراحی اصولی لابی

هر ساختمانی با کاربری های مختلف مانند کاربری عمومی تجاری، اداری و کاربری های خصوصی مسکونی نیازمند فضای لابی و پیش ورودی هستند. امروزه نیز با توجه به آپارتمانی شدن ساختمان ها و تعداد بالای طبقات ساختمان و تعداد زیاد ساکنین و امنیت ساختمان، نیاز است که فضایی عمومی جهت سرویس دهی و امنیت در ساختمان وجود داشته باشد، و این فضا باید در دسترس تمامی ساکنین باشد. فضای لابی در واقع این فضای سرویس دهی و عمومی است که باید در دسترس تمامی ساکنین ساختمان قرار بگیرد. اهمیت این فضا در معماری داخلی ساختمان به قدری بالاست که در طراحی داخلی فضای لابی، معماری مناسبی باید اجرا شود و به سبب اهمیت بالای فضای لابی، لابی ساختمان بایستی دارای طراحی داخلی مناسبی باشد؛ و به گونه ای طراحی شود که معماری داخلی آن پاسخگو تمامی نیاز های کاربرین و ساکنین باشد. لابی ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که عنصر پیش ورودی فضا نیز باشد. به علت اینکه میهمانان نیز می توانند از این فضا استفاده کنند علاوه بر زیبایی و همخوانی با سبک، باید طراحی لابی با اصول طراحی و استانداردهای چیدمان نیز هماهنگی داشته باشد.

ما در آسال سازه پرگاس به‌ منظور آشنایی شما علاقه مندان به معماری و دکوراسیون داخلی، در این مقاله به طراحی لابی ساختمان  و اصول استاندارد چیدمان آن پرداختیم؛ پس با ما در آسال سازه پرگاس همراه باشید.

فضای لابی ساختمان به چه فضایی اتلاق می شود؟

لابی به فضای مشترک و عمومی گفته می شود که کاربرین ساختمان هایی با کاربری مسکونی و تجاری می‌توانند در آن فضا به انتظار بنشینند و یا رفت آمد داشته باشند. گاهی در ساختمان های با کاربری های مسکونی در فضای لابی جلسات ساختمان برگزار می شود و یا میهمانان ساکنین در آن به انتظار می نشینند. در ساختمان هایی با کاربری های عمومی مانند ساختمان ها و پاساژهای تجاری، اداری، هتل ها و … ؛ اهمیت فضای لابی به دو چندان می رسد چرا که بحث امنیت در این فضا بسیار پررنگ تر شده و بحث پیش ورودی نیز قابل بحث است.  لابی از فضاهای مختلفی تشکیل شده و همچنین باید دارای اجزای فضایی متفاوتی بسته به نیازهای فضایی لابی باشد. از فضاهای ضروری لابی می توان به قسمت بخش نگهبانی، پیشخوان و بخش نشیمن اشاره کرد که این بخش ها خود دارای ریز فضاهایی هستند.

قسمت نگهبانی لابی از عناصری مانند پیشخوان و کانتر و امکانات امنیتی برخوردار استو قسمت نشیمن، متشکل از چیدمان مبلمان و میز برای کاربرین و ساکنین ساختمان است که این قسمت می تواند برای جلسات ساختمان بین ساکنین نیز استفاده شود.

در ادامه با آسال سازه پرگاس همراه باشید تا بیشتر با هامیت این قسمت های لابی و اصول طراحی آنها آشنا شویم.

قسمت نگهبانی لابی ساختمان

این قسمت مرتبط با بخش امنیت ساختمان و مهم ترین بخش طراحی لابی می باشد، بخش نگهبانی و حراست  ساختمان در دسترس ترین بخش لابی باید قرار داشته باشد. بخش نگهبانی لابی دارای ریزفضاهایی مانند اتاق نگهبان برای نگهبان و یا لابی من است. و دیگر ریز فضاهایی مانند پیشخوان یا کانتر است؛ بخش نگهبانی باید از امکانات کامل و تجهیزات لازم مانند امکانات ارتباطی و امکانات امنیتی به روز برخوردار باشد.

قسمت نشیمن لابی ساختمان

بخش نشیمن لابی بیشتر به عنوان یک فضای انتظار اتلاق می شود. ساکنین و کاربرین ساختمان در فضای لابی ساختمان جهت انتظار و دیدار با مهمانان نیز استفاده می کنند. در طراحی قسمت نشیمن لابی ساختمان  به عناصر زیباشناسی باید توجه بسیاری داشت به گونه ای که این فضا دارای سبکی هماهنگ با سبک طراحی داخلی ساختمان داشته باشد. استفاده از عناصر خاص و المان های مناسب با سبک طراحی داخلی می‌تواند معماری این بخش را به حد زیادی تحت تاثیر قرار داد. به عنوان مثال، از قرار دادن یک آکواریوم با گیاه های آبی و یا قراردادن یک آبنمای جذاب در بخش نشیمن لابی میتواند این فضارا به حد زیادی زیبا کند.

نکات مهم در طراحی لابی ساختمان

فضای لابی به عنوان پیش ورودی ساختمان در نظر گرفته می شود به همین علت در هر ساختمانی با کاربری های متفاوت، مهم‌ترین بخش ساختمان در نظر گرفته می شود به همین سبب طراحی این فضا باید منحصر به فرد و متناسب با سبک دکوراسیون ساختمان باشد. می توان گفت که فضای لابی به در دسترس ترین و قابل دید ترین فضای هر ساختمان است. بنابراین در طراحی لابی باید دقت بسیاری به خرج داد. زیبایی فضای لابی تاثیر زیادی بر ساکنین و کاربرین مجتمع دارد. به همین سبب برای طراحی و دکوراسیون داخلی و انتخاب متریال این فضا باید طبق اصول و نکات پیش رفت

 

طراحی اصولی بر اساس سیرکلاسیون حرکتی ساکنین

اولین و مهم ترین نکته ای که در طراحی لابی ساختمان باید در نظر داشته باشید،و چیدمان ریزفضاها بر اساس سیرکلاسیون حرکتی کاربرین ساختمان میباشد. طراحی لابی باید به گونه ای باشد که کاربر فضا به راحتی بتواند وارد فضای لابی شده و به سمت پیشخوان و واحدهای مسکونی و با تجاری راهنمایی شود .همچنین تفکیک فضاها باید به درستی و طبق اصول انجام شود و فضاهای نگهبانی و نشیمن باید در تفکیکی درست قرار بگیرند. به عنوان مثال اگر قصد طراحی لابی با کاربری تجاری مانند پاساژ تجاری را دارید فضای لابی باید دارای کانتر و پیشخوان نگهبانی در دسترس باشد و فضای رفت و آمد باید به گونه ای تعریف شود که هیچ هرج و مرجی در ابتدای ورود به فضا داشته باشد. یا برای طراحی فضای هتل، پیشخوان نگهبانی باید در قسمتی باشد که ورود و خروج کاربرین مخل نشود و یا دسترسی به اتاق های هتل باید به شیوه ای باشد که هر فردی که به هتل قدم می گذارد نتواند به این مسیر دسترسی داشته باشد.

استفاده از متریال های درست برای کف پوش و دیوار پوش های فضای لابی

به علت رفت و آمد های زیاد کاربرین به فضای لابی، متریال کف پوش این فضا از اهمیت بالایی برخوردار است. کارشناسان ما در آسال سازه پرگاس کف پوش سنگ را برای لابی به شما پیشنهاد می کنند. به این علت که این متریال از دوام بالایی برخوردار می باشد، همچنین به فضای لابی ظاهری لوکس را می بخشد. متریال سنگ  به دلیل مقاومت و دوام بالا در برابر فشار و  تنش های دما، می‌تواند مناسب ترین متریال برای فضای لابی واقع شود چرا که علاوه بر رفت و آمد کاربرین به فضای لابی، فعالیت هایی مانند اثاث کشی و یا جابجایی وسایل در این فضا انجام می شود. برای داشتن یک دکوراسیون زیبا در ساختمان خود می توانید از لابی های خود استفاده کنید.

توجه به سقف لابی و انتخاب پوشش های دکوراتیو سقف لابی یکی از عناصر مهم در طراحی این بخش از فضاست چرا که در این بخش از فضا عناصری مانند نورپردازی قرار میگیرد که در زیبایی شناسی فضا بسیار تاثیر چشم گیری دارد. برای طراحی سقف لابی می‌توانید از سقف‌های کاذب مانند سقف کناف و انواع پوشش های دکوراتیو مانند انجام گچبری در سقف و یا میکروسمنت استفاده کنید. در انتخاب سقف لابی باید به سبک دکوراسیون لابی توجه داشته باشید. سبک کلاسیک و مدرن بودن طراحی لابی نقش بسیاری در انتخاب پوشش های دکوراتیو و متریال ها در سقف و دیواره ها دارد.

 

نور پردازی لابی، عنصر مهم در طراحی لابی

 

یکی دیگر از اصلی‌ترین عناصر در طراحی و دکوراسیون داخلی لابی ساختمان در کاربری های مختلف، توجه به نورپردازی فضای لابی است. نورپردازی لابی باید به گونه ای اجرا شود تا ساکنین در تمام مواقع روز بتوانند به خوبی در آن مسیر را تشخیص دهند و رفت و آمد داشته باشند. نور پردازی لابی باید متشکل از دو نور طبیعی و مصنوعی باشد. نورپردازی صحیح و اصولی لابی باعث می‌شود تا دید کامل بر فضا ایجاد شود همچنین زیبایی فضا افزایش پیدا کند. برای نورپردازی فضای لابی، می‌توان از لامپ های سقفی و یا انواع لوسترها و استفاده کرد. در کنار نور پردازی اصلی استفاده از لامپ‌های شبکه ای و هالوژن و آباژورهایی در هماهنگی با سبک لابی نیز می تواند در زیبایی طراحی لابی تاثیر گذار باشد و فضا را خواناتر نشان دهد.

استفاده از پوشش های دکوراتیو و آینه در لابی هتل

پوشش های دکوراتیو مانند اجرای پتینه و میکروسمنت در دیوار می تواند به بخشیدن جلوه ای خاص در فضای لابی کمک کند، همچنین اگر متراژ کمی برای طراحی فضای لابی در اختیار دارید می توانید از آینه برای بزرگتر نشان دادن فضای لابی نیز استفاده کنید. آینه‌ها جزو عناصر دکوراتیوی هستند که استفاده ی آنها طبق اصول به بزرگنمایی فضا کمک می کند. لابی ساختمان یکی از المان هایی می باشد که در دکوراسیون داخلی باید به آن دقت شود.

شرکت دکوراسیون داخلی

لابی به عنوان فضایی است که در اولین لحظه ورود ساکنین و کاربرین فضا، دیده می شود و می توان گفت این فضا نماینده ی ساختمان محسوب می شود. دکوراسیون داخلی لابی ساختمان با هر کاربری مسکونی و یا تجاری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بعضی از افراد با این باور که فضای لابی فقط محلی برای رفت‌وآمد است، از صرف هزینه برای دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی آن اجتناب می کنند اما در واقع فضای لابی علاوه بر زیبایی بصری که برای ساختمان ایجاد می کند امنیت ساختمان را نیز تامین می کند پس بسیار مهم است که در طراحی لابی تجهیزات به‌روز و امکانات امنیتی تعبیه شود؛ شرکت دکوراسیون داخلی  آسال سازه پرگاس با متخصصن و کارشناسان خبره ای که در زمینه معماری و طراحی داخلی لابی دارد؛ می تواند علاوه بر طراحی لابی با تناسب با طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی ساختمان؛ این تجهیزات به روز و امکانات امنیتی در ساختمان را تضمین کند؛ برای طراحی و اجرای لابی فقط کافیست با مشاورین ما در آسال سازه پرگاس در تماس باشید.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.