جستجو کردن

جایگیری مبلمان

جایگیری مبلمان در دکوراسیون منزل

چند قانون ساده که جهت جایگیری مبلمان باید در دکوراسیون منزل و دفاتر کاری رعایت کنید.

 

چیدمان مبل و جایگیری مبلمان در منزل یکی از چیدمان هایی است که در دکوراسیون داخلی منزل بسیار تاثیر گذار است، شاید در نگاه اول جایگیری مبلمان کاری آسان به نظر برسد؛ اما در واقعیت، جایگیری مبلمان امری چالش برانگیز است و اگر اصول و استاندارد های چیدمان مبلمان و جایگیری آن را ندانید، همیشه منزلتان دارای دکوراسیونی بهم ریخته و غیر اصولی است که ممکن است علاوه بر نداشتن کاربردی، زیبایی نیز نداشته باشد.

جایگیری مبلمان دارای قوانینی ساده است که با دنبال کردن این قوانین و استاندارد ها می توانید چیدمانی زیبا و اصولی در مبلمان داشته باشید؛ که علاوه بر چشم نوازی دکوراسیون منزل، این جایگیری مبلمان کاربردی نیز می باشد.

قوانین جایگیری مبلمان تنها به چیدمان مبل و عناصر مرتبط به آن خلاصه نمی شود بلکه به عناصر دیگر دکوراسیون نیز مربوط است. در ادامه با آسال سازه پرگاس همراه باشید تا با مطالعه قوانین جایگیری مبلمان، چیدمانی استاندارد را در دکوراسیون منزل خود داشته باشید.

برای طراحی و دکوراسیون داخلی بهتر است در دکوراسیون و چیدمان مبلمان از رنگ های زیبا استفاده کنید.

1-برای چیدمان مبلمان یک نقطه مرکزی در نظر داشته باشید

منظور از نقطه مرکزی برای چیدمان مبلمان ایجاد یک نقطه کانونی برای چیدمان مبلمان در دور و پیرامون آن می باشد، برای مثال در برخی از فضاها نقاط طبیعی مانند یک پنجره وجود دارد و یا حال هایی که در مرکز آنها یک شومینه قرار گرفته، و یا در صورت وجود نداشتن این نقطه مرکزی به صورت طبیعی، خود شما میتوانید این نقطه را با چیدمان مبلمان ایجاد کنید به طوری که با استفاده از تلویزیون و یا میز عسلی در مرکز حال این نقطه را تشکیل دهید؛ و با توجه به آن مبلمان و وسایل منزلتان را در اطراف آن بچینید. به طور کلی مبلمان یکی از المان های مهم در دکوراسیون داخلی منزل به شمار می آید.

 

2-هیچگاه مبلمان خود را کاملا به دیوار تکیه ندهید

هر چقدر هم که اتاق و یا فضای سالن کوچکی در اختیار دارید، نباید مبلمان خود را به دیوار تکیه دهید؛ اندازه اتاق ها و ابعاد متراژی آنها تعیین کننده ی فواصل مبلمان از دیوار هستند؛ حتی اگر در فضای سالن ۳۰ متری چیدمان مبلمان خود را انجام می دهید، باید بین تکیه گاه مبلمان و دیوار چند سانت فاصله بگذارید و یا اینکه فواصل را رعایت کنید.

 

این موضوع یکی از نکاتی می باشد که برای دکوراسیون داخلی خانه باید رعایت شود و از اصول طراحی داخلی به شمار می آید.

 

3-فضایی جهت گفتگو و دورهمی تشکیل دهید

در فضای پذیرایی و یا دفاتر کاری مبلمانی که جهت گفتگو و نشیمن اختصاص داده اید باید به گونه ای چیدمان شود تا کاربرین فضا و افراد بتوانند بدون اینکه جابجا شوند بهم دیگر دید داشته باشند و بدون بالا بردن صدا و یا دور بودن از یکدیگر بتوانند به راحتی گفتگو کنند.  این نوع از فضاها را می توان برای طراحی فضای باز استفاده کرد.

 

مبل های تک نفره و یا پاف های نشیمن را طوری قرار دهید تا فاصله ی مناسبی با یکدیگر داشته باشند، نه به قدری دور از هم باشند و نه آنقدر نزدیک که رفت و آمد و یا دسترسی به میز نقطه کانونی مختل شود، مبلمان های چیدمان شده جهت گفتگو باید طوری قرار بگیرند که همگی افراد قادر باشند با صدایی عادی با یکدیگر حرف بزنند. در جایگیری مبلمان های گفتگو ترجیحا از میزهای عسلی در کنار مبلمان های تکی استفاده نکنید و به چیدمان یک میز مرکزی بسنده کنید، چرا که میزهای عسلی ممکن است در دست و پا قرار بگیرند و رفت و آمد و نشیمن روی مبلمان را مختل کنند

 

چیدمان مبلمان یکی از بخش های مهمی می باشد که باید در دکوراسیون داخلی به آن توجه شود

4-مسیر رفت و آمد و عبور بین مبلمان را در نظر بگیرید

از مهم ترین قوانین جایگیری مبلمان می توان به در نظر گرفتن فواصل استاندارد جهت رفت و آمد اشاره کرد؛ حداقل فاصله ی استاندارد جهت رفت و آمد و فاصله بین مبلمان، ۶۰ سانتی متر و معمول ترین اندازه فواصل مبلمان ۱۲۰ سانتی متر است که برای رعایت فاصله بین مبلمان ضروری است.

جایگیری مبلمان نباید به گونه ای باشد که برای عبور  و رفت و آمد در فضای اتاق، کاربر فضا مجبور به جابجایی مبلمان شود و یا بدنش با مبلمان و لوازم برخورد داشته باشد. بین مبلمان و میز وسط و بین صندلی های مختلف یک مسیر باز ایجاد کنید که همه بتوانند از یک سوی اتاق به سوی دیگر بروند.

 

5-تعادل در جایگیری مبلمان و چیدمان در دکوراسیون منازل و دفتر کار را رعایت کنید

تعادل به معنای رعایت فواصل و تعداد و اندازه مبلمان مختلف است، فضای اتاق شما و جایگیری مبلمان باید به گونه ای باشد که کل فضای اتاق را در بر نگیرد و یک سیرکلاسیون حرکتی و جریان رفت و آمد خوانا در آن وجود داشته باشد. جایگیری مبلمان نباید به گونه ای باشد که تمامی مبلمان اتاق در یک سمت باشد و طرف دیگر فضای اتاق و یا حال کاملا خالی و یا خلوت باشد‌‌.

 

“برای دکوراسیون داخلی منزل خود می توانید با مشاورین آسال سازه پرگاس تماس حاصل نمایید. ”

6-فرش و یا کارپت متناسب با اندازه مبلمان انتخاب کنید

انتخاب فرش یا کارپت متناسب با مبلمان یکی از مهمترین عناصری که در جایگیری مبلمان باید به نحوه قرار گیری و اندازه ی آن توجه داشته باشید، اندازه فرش و یا کارپت است. قرار گیری فرش باید به گونه ای باشد که  در زیر مبلمان قرار گرفته باشد و بتواند تمام محیط مبلمان را احاطه کند؛ یکی از چیدمان ها و جایگیری های مبلمانی که بسیاری از افراد آن را به اشتباه انجام می دهند؛ قرار دهی فرش در تمامی کف منزل می باشد؛ به طوری که فرش های به حالت طولی قرار گرفته و ظاهر بسیار ناخوشایندی را به محیط منزل می بخشد. جایگیری مبلمان باید به گونه ای باشد که بین مبل و میز تلویزیون یا میز مرکزی فضایی خالی وجود داشته باشد و در کف تمامی این مبلمان باید کارپت و فرش قرار گرفته باشد. دقت کنید که فرش و یا کارپت کوچکتر از مبلمان خانه  ی شمارو کوچکتر نشان میدهد، پس اگر اتاق و یا حال کوچکی را دیزاین می کنید، سعی کنید از فرش های کوچکتر از مبلمان استفاده نکنید.

 

7-تابلوها، اکسسوری ها و عناصر دکوراتیو با اندازه و سبک متناسب با مبلمان کلی انتخاب کنید

یکی از عناصری که می تواند به دکوراسیون خانه ی شما روح ببخشد و محیط را زیبا کند، استفاده از عناصر دکوراتیو و تابلو ها و اکسسوری های متفاوت است؛ اما اگر این اکسسوری ها و یا تابلو ها به درستی و یا در اندازه متناسب انتخاب نشوند، نه تنها محیط دکوراسیون خانه را جذاب نمیکنند، بلکه فضا را کوچک جلوه خواهند داد. عناصر دکوراتیو در جایگیری مبلمان نقش بسیار مهمی را دارند که باید در تناسب و در هماهنگی با مبلمان انتخاب شوند. به همین خاطر اگر فضای کوچکی برای مبلمان در اختیار دارید، از نصب تابلوهای بزرگ صرف نظر کنید. یکی از المان هایی که در طراحی داخلی لوکس  باید به آن توجه شود استفاده درست از اکسسوری ها و المان های جزئی می باشد.

 

8-یکی از نکات مهم در نصب تابلو این است که در پشت مبلمان، تابلو و یا عناصر دکوراتیو قرار ندهید.

در جایگیری مبلمان قبل از چیدمان تابلوها و یا خرید آنها ،بهتر است از جای قرارگیری و نصب آنها مطمین شوید و یا اینکه طبق برنامه ریزی ببینید که به چه اندازه تابلویی نیاز دارید؛برای این کار می توانید از پلنر استفاده کنید یا با کاغذ های گراف، اندازه حدودی و مکان قرار گیری تابلو را بسنجید.

 

فاصله مبل از دیوار

فاصله بین دیوار و مبل برای برطرف کردن حس خفگی محیط به کار میرود و حتی در اتاق های کوچک هم بهتر است که فاصله مبل از دیوار حفظ شود. فاصله بین دیوار و مبل ها باید به صورتی باشد که بتوان از پشت آن ها عبور کرد و تردد در محیط داخلی به حداقل برسد. رعایت نکات دکوراسیون داخلی تاثیر بسیاری در زیبا سازی محیط دارد.

 

برای داشتن یک دکوراسیون داخلی عالی و حرفه ای می توانید از شرکت آسال سازه پرگاس کمک بگیرید.

اما فاصله مبل ها از یکدیگر باید کمتر از یک و نیم متر باشد تا در گفت و گو ها صدای افراد به همدیگر برسد. فاصله اصلی و میز از مبل باید حداقل یک متر باشد تا نه جلوی دست و پا باشد نه خیلی دور از دسترس. فاصله میل از شومینه ها باید حدود یک متر باشد تا گرمای شومینه به صورت معتدل حس شود.

 

در نقطه ی کانونی چیدمان، یه میز قرار دهید و حول محور آن چیدمان کنید.

 

در جایگیری مبلمان قرار دادن یک میز در وسط فضا، تا حد زیادی می تواند چیدمان فضای خانه و یا دفتر کار شما را اصولی کند؛ این میز باید از تناسب خوبی نیز برخوردار باشد؛ نه یک میز عسلی کوچک!

قرار دادن میز در نقطه ی کانونی و در وسط قسمت نشیمن، می تواند کاربری فضا را نیز تا حد زیادی بالا ببرد.

میز وسط برای فضا در چیدمان مبلمان مانند یک نقطه ثقل عمل می کند.

نکته ی حائز اهمیت؛ رعایت فاصله بین میز و مبلمان چیدمان شده است.

فاصله ی استاندارد میز وسط و مبلمان به اندازه ی ۱۱۰ سانتی متر و حداقل فاصله ۴۶ سانتی متر است که رعایت این فاصله برای رفت و آمد و استفاده از مبلمان و میز ضروری است.

ارتفاع استاندارد میز وسط به اندازه خود ارتفاع مبلمان فضاست؛ نه بلندتر و نه کوتاه تر.

شرکت آسال سازه پرگاس، مشاوره جهت دکوراسیون خانه را به شما همراهان عزیز، پیشنهاد میکند!

 

_____________________________

 

برای مطلع شدن از هزینه دکوراسیون منزل میتوانید به این صفحه از آسال سازه پرگاس مراجعه فرمایید

_____________________________

 

نور را مسدود نکنید

یکی از اشتباهات رایجی که همگی ما در جایگیری مبلمان خانه هایمان انجام میدهیم، مسدود کردن نور بیرونی و بازشو هاست.  در حالی که به راحتی می توان نور را به خانه هدایت کرد و همچنین حریم خصوصی را حفظ کرد.  استفاده از پرده های مشبک نوری، یکی از این راه حل های مناسب است. نورپردازی در واقع یکی از فاکتور های تاثیر گذار بر روی مبلمان و جایگیری آن در هر فضاست. حتی اگر منزلتان از نور طبیعی خوبی برخوردار نیست و نور طبیعی در خانه راه ندارد؛ می توانید از ترکیب نور های مصنوعی مانند هالوژن های نقطه ای و شبکه ای، لوسترهای آویزی، نورپردازی کف و دیواره ها استفاده کنید.  نورپردازی کف در اطراف مبلمان جلوه زیبایی به عناصر مبلمان و همچنین فضای دکوراسیون خواهند داد. قرار دادن آباژور ها و یا دیوار کوب های متناسب با سبک دکوراسیون نیز می تواند علاوه بر زیبایی به روشنایی فضا اضافه کند. بهتر است نورپردازی در سطوح مختلف کف و دیواره و عناصر مبلمان به صورت متناسب انجام شود تا تعادل در بین تمامی فضا برقرار شود و نورگیری خوبی نیز داشته باشد.

جایگیری مبلمان

 

جالب است بدانید استفاده از نور طبیعی در فضای خانه یکی از اصول مهم دکوراسیون مدرن پذیرایی است.

 

سوالات متداول

 

انواع مبل ها را که در دکوراسیون استفاده می شود چیست؟

 

یکی از محبوب ترین انواع مبل هایی که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده می باشد مبلمان راحتی می باشد چرا که علاوه بر مدرن بودن راحت می باشند استفاده از مبلمان سلطنتی در دکوراسیون داخلی بسیار کم می باشد و بیشتر از مبلمان ال و یا استیل استفاده می شود.

 

جایگزین مناسب برای مبل چه می باشد؟

 

انتخاب این که برای مبلمان چه چیزی قرار دهیم می توان به پشتی ها اشاره کرد در بسیاری از دکوراسیون داخلی که انجام می شود اگر دیزاین شما سنتی باشد بهتر است از پشتی های قدیمی استفاده شود چرا که این پشتی ها می توانند شبیه به مبل های بدون پایه عمل کنند.

 

آیا می توان مبل را از دکوراسیون داخلی خود حذف کرد؟

 

این سوال جوابش بسیار سخت و شخصی می باشد همه این ها به افراد بستگی دارد برای نمونه برای افرادی که با زمین نشستن ارتباط بیشتری دارند استفاده از مبل الزامی نمی باشد اما برای بسیاری از افراد زندگی بدون مبل بسیار سخت و دشوار می باشد.

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

مقاله های مشابه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نمونه کارها

به راهنمایی و یا مشاوره نیاز دارید؟

© تمام حقوق سایت برای شرکت آسال سازه محفوظ مي باشد.