بارگذاری

مشاوره طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

طراحی و اجرای سالن آمفی تئاتر و همایش

در طراحی و اجرای سالن آمفی تئاتر مسائل زیبایی شناختی و سبک معماری ، همچنین اجرای موارد فنی و استانداردهای بسیاری نیز در خصوص جانمایی تجهیزات و سیستم های صوت و تصویر ، نورپردازی ، سن نمایش سالن و پوشش دکوراتیو دیوار و آکوستیک حرفه ای سالن و ... همگی باید در شرایط استاندارد در نظر گرفته و رعایت شوند. چرا که این سالن های همایش میزبان بسیاری از مراسمات بزرگ و مهم و یا کنسرت و نمایش و تئاتر های مختلفی خواهد شد ، و نه تنها معماری این سالن ها بلکه عملکرد و خوانا بودن مسیر کاربر ، بسیار در سالن های آمفی تئاتر و همایش اهمیت دارد.
در ادامه به مراحل طراحی و اجرای سالن آمفی تئاتر میپردازیم.

طراحی و اجرای سالن همایش

طراحی و ارائه نقشه های اجرایی سالن آمفی تئاتر یا همایش توسط تیم طراحی

در اولین قدم ، طراحی سالن به طوری که نقشه ی پلان آن کاملا خوانا باشد و عملکردهای فضایی در آن به طور کامل رعایت شده باشد ، اهمیت دارد . بنا بر این در این قسمت تیم طراحی با در نظر گرفتن عملکرد فضا و ضوابط اجرایی ، طراحی های سه بعدی را ارائه میدهد .

سالن همایش و آمفی تئاتر برای برگزاری جلسات، اجتماعات، مهمانی ها، برنامه ها و در بعضی سالنهای خاص تر که برای سینما طراحی شده اند برای تماشای فیلم استفاده می شود. یک سالن آمفی تئاتر غالبا از قسمت هایی از قبیل ورودی، سالن انتظار و سالن اجرا تشکیل می شود. از این رو در حین تجهیز سالن آمفی تئاتر باید اقدامات لازم در خصوص تجهیز این فضاها به خوبی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، در هنگام تجهیز قسمت ورودی باید به نحوه رفت و آمد حاضران توجه داشته باشید. ناظران باید به سادگی به صندلی مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. باید از تجهیزات تهویه مطبوع قدرتمند و بی صدایی برای ایجاد هوای مطبوع استفاده کنید در غیر این صورت حاضران در صندلی های خود احساس راحتی نمی کنند.
کلیه فضاها می بایست علاوه بر در نظر داشتن تعداد همزمان حضور میهمان و تردد در شرایط اضطراری ، قابلیت دسترسی برای افراد معلول و کم توان را نیز داشته باشند.

طراحی و اجرای سالن آمفی تئاتر

محاسبه آکوستیک سالن و متریال های مناسب جهت ایزولاسیون صوتی دیوار ها و جلوگیری از پخش صدا

یکی از دیگر معیار هایی که طراحی سالن های آمفی تئاتر را خاص میکند ، رعایت کردن آکوستیک بودن سالن بر اساس نوع معماری به کار رفته در دکور سالن و به کارگرفتن مصالح و متریال های آکوستیک در این سالن ها میباشد .

اجرای کامل دکوراسیون

با در نظر گرفتن سلیقه کارفرما و الزامات فنی و مشاوره ای شامل : کفپوش ، سقف کاذب ، دیوار پوش دکوراتیو ،سن نمایش ، اتاق های بازیگران و پشت صحنه ، انباری های سالن ، اجزای دکوراتیو و تزیینی و صندلیهای آمفی تئاتر. تمامی این الزامات باید به گونه ای طراحی شود تا در سالن آمفی تئاتر هرج و مرج و شلوغی در مسیر به وجود نیاید.

اجرای سیستم نورپردازی سالن

شامل نورهای اختصاصی و عمومی سالن و تنظیم دقیق دما ، کیفیت و شدت نور در تمام نقاط سالن آمفی تئاتر

اجرای کامل سیستم صوتی و تصویری

شامل : سیستمهای صوتی حرفه ای ، دوربین های تصویربرداری ، سیستم های پخش تصویر(شامل دیتا ویدئو پروژکتور و صفحات نمایش جانبی) ، اتاق فرمان ، میز نور ، اعلان و اطفاء حریق و ...

تجهیز کامل اتاق فرمان (کنترل)

یکی از مهمترین المان هایی که در طراحی آمفی تیاتر باید رعایت شود ،طراحی سن اجرای نمایش است.
معماری و طراحی صحنه های آمفی تئاتری در طول تاریخ دچار تغییر و تحولات متفاوتی شده است؛ اما این صحنه همیشه بخش متمایز از دیگر بخش های آمفی تئاتر بوده است؛ به نحوی که اگر در سالن تئاتری ، صندلی برای نشستن تماشاگران وجود نداشته باشد، می توان روی سکو یا روی زمین نشست و از تماشای تئاتر لذت برد؛ دقیقاً مانند تعزیه در مراسم آیینی و مذهبی.

صحنه یا سن اجرای نمایش تئاتر در زمان رومیان اکثراً در میان آمفی تئاترها بود و اکنون نیز این معماری در برخی سالن ها اجرا می شود و سن نمایش در وسط سالن قرار میگیرد. اما به طور معمول صحنه اجرا در سالن آمفی تئاتر در قسمت جلویی سالن قرار گرفته و عرض سالن را در بر می گیرد و در بخش پشتی آن اتاق های گریم و ... قرار می گیرد.این صحنه به حدی بزرگ و مناسب است که می توان از آن برای اجرای برنامه های نمایشی مختلف و سخنرانی نیز استفاده کرد. صحنه های آمفی تئاتری قابلیت این را دارد که گروه های تئاتری بتوانند به دلخواه خود دکور صحنه را تغییر داده و از آن استفاده کنند. شکل هندسی سالن و همچنین میزان فضایی که در اختیار دارید در نحوه چیدمان و طراحی سالن بسیار موثر میباشد.برای نحوه چیدمان سالن ابتدا باید در نظر گرفت که این سالن به چه منظوری میخواهد مورد استفاده قرار بگیرد.

نظرتان را بنویسید

ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}