بارگذاری

مشاوره طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

در مدیریت پیمان تمام هزینه های پروژه به عهده کارفرما می باشد و پس از محاسبه صورت هزینه کل مبلغ ان در انتهای قرارداد مشخص و سپس درصدی از مبلغ کل که به صورت توافقی میباشد، به عنوان کارمزد به مدیر پرداخت می شود.


برای آشنایی با تیم بازسازی و نحوه انجام آن و نوع قرارداد بر روی لینک شرکت بازسازی ساختمان کلیک کنید.


مدیریت پیمان

مدیریت پیمان چیست ؟

مدیر پیمان یا به اصطلاح انگلیسی (Management Contracting) موجب نظم و هماهنگی بیشتر در نیروی ساخت می شود زیرا نظارت داشتن بر امور اجرایی از وظایف مدیریت پیمان می باشد.

استفاده ازتجربیات قوی پیمانکاران به فرآیند ساخت و سازسرعت می بخشد، نقاط ضعف پروژه را پوشش می دهد و هزینه ها کنترل می شوند. امروزه داشتن یک (Management Contracting) برای پیشرفت در امور کسب وکار،ساخت و ساز و... بسیار حائز اهمیت است.

کارایی مدیریت پیمان

چرا حضور پیمانکار در مدیریت پیمان اهمیت دارد: در مدیریت پیمان عدم حضور پیمانکار می تواند خساراتی جبران ناپذیر برای کارفرمایان ازجمله مخارج بالای ساخت وساز، کاهش کیفیت کار، اتلاف وقت و ناهماهنگی نیروی انسانی ایجاد می نماید.

مروری بر مدیریت پیمان

پیمان مدیریت به اختصار یعنی انجام و اجرای تمام کارهای مربوط به یک پروژه ی ساخت و ساز برای یک شخص حقیقی یا حقوقی، به طور مثال فردی خواهان ساخت خانه است و زمین برای ساخت و تمام هزینه های ساخت را تقبل میکند اما انجام پروژه ساخت برای او امکان پذیر نیست و فرد یا شرکتی دیگر را میخواهد تا تمام کارهای اجرایی و ساخت آن را انجام دهد که به آن فرد مدیر پروژه یا پیمانکار گفته میشود.

در مدیریت پیمان تمام کارهای پروژه از شروع کار اعم از مدیریت اجرایی کارها؛استخدام کارکنان، انتخاب مصالح و... در حیطه کاری مدیر پروژه است و پرداخت تمام هزینه با کارفرما است. در مدیریت پیمان طی قراردادی پیمانکار متعهد میشود که طی زمانی مشخص پروژه ی درخواستی را به کارفرما تحویل دهد و در مقابل کارفرما به او دستمزد کار برای پروژه میپردازد.

تعریف مدیریت پیمان

پیمانکار یا شخص، در قبال مدیریت پروژه سودی از مخارج انجام شده را دریافت می کند. منظوراز مخارج یعنی هزینه های تهیه موارد قرارداد و هزینه اجرای پروژه می باشد. ولیکن قبل از مخارج صورت گرفته می بایست طرفین به توافق برسند یا به اصطلاح معامله جوش بخورد. این نوع پیمان کاملا برد برد (win win) بوده و به نفع طرفین قرارداد می باشد. زیرا کارفرما هیچ سودی به پیمانکار نمی دهد. فقط و فقط هزینه های لازم در قرارداد، مدیریت طرح، نیروی انسانی و ماشین آلات را می پردازد. به همین دلیل به صرفه می باشد و مخارج پیمان کمتر است. قابل ذکر است که فرد پیمانکار هیچ هزینه ای برای اجرا پرداخت نمی کند و تعهدات را به گردن نمی گیرد و صرفا جهت داشتن تخصص در مدیریت، سود خود را به طور درصد از کل هزینه های پرداختی دریافت می کند.

مدیر پیمان به عنوان نایب کارفرما تمایلی به کارهای سودجویانه ندارد و قصدش جلب کردن رضایت کارفرما می باشد. همانطور که ذکر کردیم مدیر پیمان نقش نایب کارفرما، کارفرما نقش سرمایه گذار را ایفا می کنند.

contract managment

مزایای مدیریت پیمان

 • تجربه و آگاهی پیمانکار نسبت به قیمت کالا ها و مصالح کمک شایانی به کاهش هزینه های پروژه خواهد کرد.
 • با وجود مدیر پروژه که پیگیر دائم کارهاست روند پروژه خیلی سریعتر پیش خواهد رفت. و از آنجایی که اتمام هر چه زودتر پروژه به نفع پیمانکار خواهد بود، پیمانکار تمام تلاش خود را برای جلوگیری از اتلاف وقت انجام خواهد داد.
 • مدیریت پیمان این امکان را ایجاد میکند تا در یک تعامل دو طرفه سود قابل توجهی عاید پیمانکار و کارفرما شود.
 • از آنجایی که تمام کارهای پروژه به پیمانکار محول میشود تمام ریسک های احتمالی برعهده ی او خواهد بود.

قرارداد های مدیریت پیمان

در قرارداد مدیریت پیمان یک سمت مدیریت اجرای پروژه ساختمانی را وظیفه دارد و طرف دیگر به ازای مدیریت پروژه مبلغی یا درصدی از هرینه های انجام شده را به پیمانکار پرداخت می کند. این هزینه ها شامل تمام مواردی که در اجرای پروژه هستند خواهد بود. به نسبت قرارداد های مختلف و نوع توافق ممکن است درصد یا هزینه ها متفاوت باشد. در قرارداد پیمان مدیریت، مدیریت پروژه یا مدیریت پیمان در واقع هر کاری که در ارتباط با انجام و تکمیل پروژه اعم از تامین و مدیریت مصالح، تجهیزات، ماشین آلات و کارگاه و هرچیزی که مورد نیاز اجرای پروژه می باشد.


بیشتر بخوانید: نمونه قرارداد مدیریت پیمان


درصد متعارف مدیریت پیمان

حق الزحمه ومیزان دستمزد مدیر پیمان برحسب درصد متعارف مدیریت پیمان تعیین و محاسبه می شود. عرف درصد مدیریت پیمان برای قراردادهای  مختاف متفاوت می باشد. این دستمزد ها براساس استاندارد ها محاسبه می شوند بنابراین مشکلی در تعیین آن ها نیست. لذا مواردی مانند حجم و نوع پروژه در تعیین و محاسبه  دستمزدها موثر می باشند و نقش بسزایی دارند. برای مثال عرف دستمزد مدیریت پیمان بازسازی یک نرخ داشته و عرف مدیریت پیمان ساختمان نرخ دیگری خواهد داشت.

معماری

انواع قرارداد مدیریت پیمان

 • پیمان مدیریت (مدیریت پیمان)
 • پیمان مدیریت امانی
 • پیمان دستمزدی
 • پیمان طرح و اجرا
 • پیمان های خاص (Global)
 • پیمان مدیریت با پیمانکار عمومی
 • پیمان کلید در دست (B.O.T)
 • پیمان فاینانس (Finance)

نظرتان را بنویسید

ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}