بارگذاری

مشاوره طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

در این مقاله قصد داریم به مراحل و نحوه کارکرد طراحی سالن کنفرانس و اهمیت آن در فضاهای اداری و ... بپردازیم.

امروزه سالنهای همایش و کنفرانس از ظاهر سنتی خود خارج شده و به سمت طرحهای مدرن و کارآمد حرکت نموده اند. در طراحی سالن های جدید علاوه بر مسائل زیبایی شناختی و سبک معماری موارد فنی، استانداردها و ضوابط متعدد دخیل است. در واقع یکی از مهمترین بخش های یک شرکت و یا یک اداره سالن کنفرانس است که در آن سطوح مختلف مدیریتی شرکت کرده و مهمترین اهداف و رویکردهای خود را مطرح می کنند. به همین دلیل زیبایی دکوراسیون، و آرامش محیط مذکور در شرکت ها یا ادارات دارای اهمیت ویژه ای می باشد.
مواردی که شامل تمامی زمینه ها است مانند : مبلمان بکار رفته در فضا و نحوه ی چیدمان آنها، سیستم های صوتی، ضبط و پخش تصاویر، نورپردازی، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و آکوستیک بودن فضا خواهد بود. برای طراحی و اجرای یک سالن کنفرانس با رعایت ضوابط در طراحی و اجرا فضا میتوان از سالنی که ظاهر زیبا دارد بهره مورد نظر را برد و جلسات و گردهمایی هایی با کیفیت را برگزار نمود.

طراحی و اجرای سالن کنفرانس

طراحی سالن کنفرانس

طراحی سالن ها معیار های زیادی را شامل می شوند . اما مهم ترین پرسش که بر روی نحوه طراحی این سالنها تاثیر دارد کارکرد مورد انتظار از فضاست.
اولین قدم برای طراحی یک سالن مشخص شدن نوع اجراها و برنامه های برگزار شونده در آن و چگونگی تجربه حضار از اجراها و جلسات است. سالن های کنفرانس و جلسات عموما مختص برگزاری جلسات تصمیم گیری و تبادل نظر میباشند. این سالنها معمولا ظرفیت کمی را داشته اما عمدتا محل حضور نفرات سطح بالا و مدیران مجموعه است .
همانطور که ذکر شد در طراحی سالن های کنفرانس باید به چند نکته اشاره کرد :

ابعاد و اندازه سالن کنفرانس

باید فضایی به سالن کنفرانس اختصاص داده شود که فضای مناسبی برای چیدمان میز کنفرانس در آن وجود داشته باشد و البته به دلیل قرار گرفتن میز در وسط سالن، باید فضای کافی در اطراف میز کنفرانس برای رفت و آمد راحت که حداقل ابعاد آن 130 سانتی متر است ، در نظر گرفته شود.

نحوه طراحی و چیدمان مبلمان در فضای سالن کنفرانس

میزهایی که برای سالن کنفرانس در نظر گرفته می شود، معمولا از نوع میزهای کشیده است. معمولا یا به صورت مستطیلی و یا بیضی انتخاب می شود. در بعضی از موارد، با توجه به استفاده خاص از اتاق میز را به صورت UU شکل انتخاب می کنند. صندلی ها در اطراف میز و گوشه ها چیده می شوند. معمولا یک طرف میز به صورت جایگاه سخنران انتخاب می شود. صندلی ها باید به گونه ای قرار گیرند که به راحتی بتوانند نسبت به جایگاه سخنران دید داشته باشند. اگر تعداد افراد حاضر در جلسه زیاد است و اطراف یک میز معمولی اجازه نمی دهد و یا باعث شلوغی می شود، از میزهای میان تهی استفاده کنید. این کار امکان رفت و آمد برای پذیرایی را راحت تر می کند و همچنین ارتباط بین افراد آسان تر خواهد شد.

تجهیزات سالن و میز کنفرانس

تجهیزاتی که برای اتاق مورد نیاز است، بستگی به شرکت و یا اداره مورد نظر دارد. این تجهیزات باید از قبل شناسایی شود و بر اساس آنها، دکوراسیون را طراحی کنید. این تجهیزات شامل سیستم های صوتی و تصویری، کامپیوترهای موجود بر روی میزها، سیم کشی های مورد نیاز، میکروفن، وایت بردهای الکترونیکی ، پروژکتورها و مواردی از این دست است. نکته ی حایز اهمیت در طراحی و جانمایی سیستم ها ای است که در صورتی که یک سیستم تصویری برای اتاق در نظر گرفته اید، تمامی افراد حاظر در جلسه به راحتی بتوانند آن را ببینند. تعیین میزان فاصله افراد از سیستم نیز به عهده طراح است. این نوع سیستم ها معمولا در پشت جایگاه سخنران قرار می گیرند.

نورپردازی سالن کنفرانس

یکی از مهمترین المانی که برای طراحی و اجرای اتاق کنفرانس باید رعایت شود ، نورپردازی صحیح سالن است. بهتر است از نور طبیعی در اتاق استفاده شود؛ ولی در صورتی امکان این نوع نورپردازی وجود نداشت از نور زرد استفاده کنید. اگر از نور طبیعی استفاده می شود، پنجره ها باید دارای پرده های مناسبی برای کاهش نور باشند؛ تا در صورت نیاز به استفاده از سیستم تصویری، بتوان به راحتی میزان نور را کاهش داد. اگر از نور مصنوعی برای اتاق جلسات استفاده می کنید، توجه داشته باشید که لامپ های مورد استفاده قابلیت تنظیم شدت نور را داشته باشند. می توانید از چند ردیف چراغ استفاده کنید؛ تا در صورت نیاز بعضی از ردیف ها را خاموش کنید.

آکوستیک بودن سالن کنفرانس

در اتاق جلسات افراد زیادی حاضر می شوند که با یکدیگر به گفتگو می پردازند ، به همین جهت فضای اتاق باید اکوستیک باشد و در اجرای سالن کنفرانس باید از مصالح و دیوارپوش های دارای قابلیت آکوستیک استفاده کرد ؛ تا در صورت همهمه شدن از میزان سر و صدا بکاهد.
همچنین این کار باعث می شود که صحبت های سخنران واضح شود و از اکو شدن صدا جلوگیری شود؛ در نهایت به قابل درک بودن سخنان کمک می کند. علاوه بر این موارد، ممکن است نیاز به این موضوع باشد که صدای صحبت های حاضرین در جلسه به خارج نرود. برای این کار از عایق های صدا در کف و دیوارها می توان استفاده کرد.

 

نظرتان را بنویسید

ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}