مشاوره طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

طراحی سالن کنفرانس

در این مقاله قصد داریم به مراحل و نحوه کارکرد طراحی سالن کنفرانس و اهمیت آن در فضاهای اداری و ... بپردازیم.

امروزه سالن های همایش و کنفرانس از ظاهر سنتی خود خارج شده و به سمت طرحهای مدرن و کارآمد حرکت نموده اند. در طراحی سالن های جدید علاوه بر مسائل زیبایی شناختی و سبک معماری موارد فنی، استانداردها و ضوابط متعدد دخیل است. در واقع یکی از مهمترین بخش های یک شرکت و یا یک اداره سالن کنفرانس است که در آن سطوح مختلف مدیریتی شرکت کرده و مهمترین اهداف و رویکردهای خود را مطرح می کنند. به همین دلیل زیبایی دکوراسیون داخلی، و آرامش محیط مذکور در شرکت ها یا ادارات دارای اهمیت ویژه ای می باشد.
مواردی که شامل تمامی زمینه ها است مانند : مبلمان بکار رفته در فضا و نحوه ی چیدمان آنها، سیستم های صوتی، ضبط و پخش تصاویر، نورپردازی، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و آکوستیک بودن فضا خواهد بود. برای طراحی و اجرای یک سالن کنفرانس با رعایت ضوابط در طراحی و اجرا فضا میتوان از سالنی که ظاهر زیبا دارد بهره مورد نظر را برد و جلسات و گردهمایی هایی با کیفیت را برگزار نمود.

سالن کنفرانس

 قبل از وارد شدن به بخش طراحی و دکوراسیون سالن کنفرانس بهتر است با سالن کنفرانس آشنا شوید. سالن های کنفرانس از انواع مختلفی تشکیل شده است که شما می توانید برای هر نوع از سالن کنفرانس یک طراحی و دکوراسیون داخلی را پیاده سازی کنید. در ابتدا قبل از وارد شدن به انواع سالن های کنفرانس در ارتباط با سالن کنفرانس می توان به یک سالن بزرگی گفت که در آن تعدادی از افراد در ارتباط با یک موضوعت مشخص صحبت و بحث می کنند، یک نوع دیگر از سالن کنفرانس را می توان سالن کنوانسیون دانست که در آن یک سالن بزرگتر از سالن کنفرانس وجود دارد که نمایندگان هر گروه در آن بحث و گفت و گو می کنند. در رابطه با انواع سالن کنفرانس در ادامه صحبت خواهیم کرد.

سالن کنفرانس دانشجویی 

یکی از انواع سالن های کنفرانس می باشد که در آن دانشجویان و یا حتی اساتید گرد هم جمع شده و درباره یک موضوع مشخص صحبت و بحث می کنند و یا حتی در دانشگاه ها از این سالن برای ارائه درسی دانشجویان استفاده می کنند.

سالن کنفرانس تجاری 

این سالن های کنفرانس به طور معمول در شرکت ها و مراکز تجاری ساخته شده است و افراد شرکت و یا صاحبین کسب و کار از آن استفاده می کنند. در این سالن به طور معمول درباره کارها و فرصت های کسب و کار صحبت می شود و با تحلیل فرصت های شغلی افراد می توانند گزینه های مناسب را جهت پیشرفت کسب و کار خود استفاده کنند.

سالن کنفرانس سنتی 

این نوع از سالن های کنفرانس از جمله سالن هایی می باشد که در زمینه طراحی هزینه بسیار بالایی برای دکوراسیون داخلی آن استفاده می شود. این سالن ها بسیار بزرگ بوده و برای کنفرانس ها و همایش های بزرگ در زمینه های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحی و تجهیز سالن کنفرانس

در ابتدا برای داشتن یک سالن کنفرانس عالی باید قبل از دکوراسیون داخلی به چند مورد توجه کنید تا در ادامه به مشکلی در این زمینه برخورد نکنید. این نکته بسیار مهم می باشد که بسیاری از افراد آن را رعایت نمی کنند اما رعایت کردن آن سبب می شود تا در آینده بسیاری از افراد از آسیب های متفاوت و حتی هزینه اضافی برای بازسازی مجدد رهایی پیدا کنند.

توجه به زیر ساخت ها 

اولین اقدام برای طراحی داخلی یک محیط باید به زیر ساخت های آن توجه کنید، ساختار لوله کشی ها و سیم کشی ها باید به درستی و اصولی پیاده سازی و اجرا شده باشد تا در صورت پیاده سازی دکوراسیون آسیبی به سازه وارد نشود، یکی از مهم ترین بخش های این موضوع در زمینه سقف سازه می باشد، شما در زمینه دکوراسیون سقف باید زیر سازی قوی داشته باشید تا مانع از وارد شدن آسیب در دراز مدت شود.پس بنابراین در زمینه زیر ساخت ها باید بازسازی صورت گیرد.

نورپردازی

در زمینه طراحی سالن شما باید به نوع نور پردازی توجه شود، مخصوصا در زمینه محیط هایی که در آن قرار است ارائه و یا گفت و گویی صورت گیرد، این موضوعات از جمله موضوعات مهم در زمینه طراحی سالن کنفرانس می باشد چرا که طراحی سالن کنفرانس با نورپردازی درست و اصولی می تواند کامل شود در اصل نور پردازی از عنصر های مهم در زمینه دکوراسیون داخلی می باشد.

سیستم صوتی و تصویری 

یکی از مهم ترین بخش ها در زمینه سالن کنفرانس مخصوصا در شرکت ها و دانشگاه ها داشتن یک محیط مناسب برای ارائه می باشد این محیط مناسب در ابتدا نیازمند تجهیزات مناسب می باشد، استفاده از تجهیزاتی که کیفیت مطلوب و مناسبی دارد سبب می شود تا طراحی سالن شما به درستی انجام شود.

طراحی سالن کنفرانس

طراحی سالن ها معیار های زیادی را شامل می شوند . اما مهم ترین پرسش که بر روی نحوه طراحی این سالنها تاثیر دارد کارکرد مورد انتظار از فضاست.
اولین قدم برای طراحی یک سالن مشخص شدن نوع اجراها و برنامه های برگزار شونده در آن و چگونگی تجربه حضار از اجراها و جلسات است. سالن های کنفرانس و جلسات عموما مختص برگزاری جلسات تصمیم گیری و تبادل نظر میباشند. این سالنها معمولا ظرفیت کمی را داشته اما عمدتا محل حضور نفرات سطح بالا و مدیران مجموعه است .
همانطور که ذکر شد در طراحی سالن های کنفرانس باید به چند نکته اشاره کرد :

ابعاد و اندازه سالن کنفرانس

باید فضایی به سالن کنفرانس اختصاص داده شود که فضای مناسبی برای چیدمان میز کنفرانس در آن وجود داشته باشد و البته به دلیل قرار گرفتن میز در وسط سالن، باید فضای کافی در اطراف میز کنفرانس برای رفت و آمد راحت که حداقل ابعاد آن 130 سانتی متر است ، در نظر گرفته شود. این موضوع سبب می شود تا محیط شما باز تر دیده شود تا در زمینه دکوراسیون داخلی اداری بسیار مناسب می باشد.

نحوه طراحی و چیدمان مبلمان در فضای سالن کنفرانس

میزهایی که برای سالن کنفرانس در نظر گرفته می شود، معمولا از نوع میزهای کشیده است. معمولا یا به صورت مستطیلی و یا بیضی انتخاب می شود. در بعضی از موارد، با توجه به استفاده خاص از اتاق میز را به صورت UU شکل انتخاب می کنند. صندلی ها در اطراف میز و گوشه ها چیده می شوند. معمولا یک طرف میز به صورت جایگاه سخنران انتخاب می شود. صندلی ها باید به گونه ای قرار گیرند که به راحتی بتوانند نسبت به جایگاه سخنران دید داشته باشند. اگر تعداد افراد حاضر در جلسه زیاد است و اطراف یک میز معمولی اجازه نمی دهد و یا باعث شلوغی می شود، از میزهای میان تهی استفاده کنید. این کار امکان رفت و آمد برای پذیرایی را راحت تر می کند و همچنین ارتباط بین افراد آسان تر خواهد شد. این روش در زمینه طراحی داخلی سالن ها بهتر است از برای اجرا دکوراسیون داخلی انجام شود تا دیزاین بهتری داشته باشیم.

تجهیزات سالن و میز کنفرانس

تجهیزاتی که برای اتاق مورد نیاز است، بستگی به شرکت و یا اداره مورد نظر دارد. این تجهیزات باید از قبل شناسایی شود و بر اساس آنها، دکوراسیون را طراحی کنید. این تجهیزات شامل سیستم های صوتی و تصویری، کامپیوترهای موجود بر روی میزها، سیم کشی های مورد نیاز، میکروفن، وایت بردهای الکترونیکی ، پروژکتورها و مواردی از این دست است. نکته ی حایز اهمیت در طراحی و جانمایی سیستم ها ای است که در صورتی که یک سیستم تصویری برای اتاق در نظر گرفته اید، تمامی افراد حاظر در جلسه به راحتی بتوانند آن را ببینند. تعیین میزان فاصله افراد از سیستم نیز به عهده طراح است. این نوع سیستم ها معمولا در پشت جایگاه سخنران قرار می گیرند. این موضوع برای دکوراسیون داخلی سالن بسیار مهم می باشد.

نورپردازی سالن کنفرانس

یکی از مهمترین المانی که برای طراحی و اجرای اتاق کنفرانس باید رعایت شود ، نورپردازی صحیح سالن است. بهتر است از نور طبیعی در اتاق استفاده شود؛ ولی در صورتی امکان این نوع نورپردازی وجود نداشت از نور زرد استفاده کنید. اگر از نور طبیعی استفاده می شود، پنجره ها باید دارای پرده های مناسبی برای کاهش نور باشند؛ تا در صورت نیاز به استفاده از سیستم تصویری، بتوان به راحتی میزان نور را کاهش داد. اگر از نور مصنوعی برای اتاق جلسات استفاده می کنید، توجه داشته باشید که لامپ های مورد استفاده قابلیت تنظیم شدت نور را داشته باشند. می توانید از چند ردیف چراغ استفاده کنید؛ تا در صورت نیاز بعضی از ردیف ها را خاموش کنید.

آکوستیک بودن سالن کنفرانس

در اتاق جلسات افراد زیادی حاضر می شوند که با یکدیگر به گفتگو می پردازند ، به همین جهت فضای اتاق باید اکوستیک باشد و در اجرای سالن کنفرانس باید از مصالح و دیوارپوش های دارای قابلیت آکوستیک استفاده کرد ؛ تا در صورت همهمه شدن از میزان سر و صدا بکاهد.
همچنین این کار باعث می شود که صحبت های سخنران واضح شود و از اکو شدن صدا جلوگیری شود؛ در نهایت به قابل درک بودن سخنان کمک می کند. علاوه بر این موارد، ممکن است نیاز به این موضوع باشد که صدای صحبت های حاضرین در جلسه به خارج نرود. برای این کار از عایق های صدا در کف و دیوارها می توان استفاده کرد.

شما برای بازسازی در هر زمینه ای از بازسازی و دکوراسیون داخلی خانه تا بازسازی و دکوراسیون محیط های اداری می توانید از شرکت آسال سازه پرگاس کمک بگیرید، این مجموعه یکی از کامل ترین شرکت ها در زمینه ارائه دکوراسیون داخلی می باشد که سبب شده تا بسیاری از افراد این شرکت را برای طراحی دکوراسیون داخلی محیط خود انتخاب کنند چرا که تجربه و نمونه کار های این شرکت بسیار زیاد می باشد.

نظرتان را بنویسید

ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}