بارگذاری

مشاوره بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی

معیارهای طراحی و اجزای اساسی سینماها:

1- ورودی اصلی در طراحی سالن سینما:

بازدید کننده برای ورود به مکان باید احساس هیجان ، کنجکاوی و تعلیق کند و ورودی ها باید مشخص و واضح باشند ، زیرا این یک فضای انتقالی بین آنچه در خارج از ساختمان است و آنچه در داخل آن است وجود دارد و می تواند بیش از یک ورودی و خروجی وجود داشته باشد تا از شلوغی در پایان فیلم و خارج شدن از سالن جلوگیری کند ،

و در گوشه های ورودی ، باجه فروش بلیط باید در معرض دید باشد و همچنین می توان آن را در یک مکان مرکزی قرار داد.

و باید بیش از یک خروج اضطراری وجود داشته باشد.

2- میدان ورودی در طراحی سالن سینما:

یک میدان بزرگ که مشتریان در آن جمع شده اند و منتظر ورود برای تماشای فیلم هستند و این سالن نباید حاوی صندلی یا میز باشد تا مانع از رفت و آمد بازدید کنندگان و تجمع آنها شود.

سالن ورودی باید مساحت 2 متر مربع را برای هر نفر در نظر بگیرد.

3- سالن محل نمایش در طراحی سالن سینما:

- مکان نمایش و تماشای فیلم ، سالن شامل صندلی های نشیمن ، صفحه و بالکن است که توسط پله ها به آن دسترسی پیدا می کند ،

اندازه سالن با توجه به تعداد بینندگان متفاوت است

 

از جمله معیارهای کلی برای طراحی سالن سینما:

 

که شکل برآمدگی توسط میدان دید وسیع کنترل می شود ، معمولاً به شکل مستطیل یا مربع است ،

موقعیت مطلوب برای شکل ، کاهش فاصله بین منبع صدا و صندلی های عقب با انتخاب شکل مربع برآمدگی و ترجیح دادن آن به نسبت مستطیل به میزان مطابقت با خطوط دید است.

چیدمان اقتصادی صندلی ها و راهروهای تعویض علاوه بر استفاده از بالکن ها فاصله تا آخرین صندلی ها را کاهش می دهد ، اما باید از سایه های صوتی که ممکن است در زیر بالکن ها ایجاد شود خودداری شود.

کار بالکن با هدف کاهش فاصله بین صفحه فرافکنی و دورترین صندلی است و این همان چیزی است که بیشتر بینندگان ترجیح می دهند و در سینماها فقط یک بالکن مجاز است ، اما یک استثنا از آن برای تئاترهای معمولی که به سینما تبدیل می شوند ساخته شده است.

ارتفاع آزاد زیر بالکن 3 متر است و عمق بالکن 10 ردیف از راهرو است ،

شیب کف سینما ، جایی که ترجیح داده می شود مکان های نشیمن با توجه به وضعیت هر سالن تا حد امکان کج باشند و این شیب نسبت به سالن های نمایش کمتر است تا خط دید مشخصی برای هر یک از مخاطبان فراهم کند.

ردیف های صندلی ها باید به گونه ای بلند شوند که دنده پایین صفحه از همه جا قابل مشاهده باشد ، و تلاش های جدیدی وجود دارد که منجر به استفاده از فیلم ها در سه بعد شده است ، زیرا هولوگرام پیکربندی دید را با دو چشم بدون عینک و قطبی تبدیل می کند به طوری که دو تصویر از همان عنصر گرفته شده از دو نقطه به طور همزمان بر روی صفحه قرار می گیرند چشم های مختلف ، همانطور که بیننده با هر چشم فقط یکی از آنها را می بیند.

اندازه صفحه باید متناسب با اندازه سالن باشد و صفحه دارای سوراخهایی است تا صدا را از بلندگوهای پشت خود که تقریباً در وسط قرار دارند ، پخش کند.

عمق شکاف پشت صفحه برای شنیدن تقویت کننده برابر با 5 فوت است و سطح خلا uum باید از مواد جاذب صدا ساخته شود. صفحه از مواد پلاستیکی ساخته شده و به منظور افزایش بازتاب صدا رنگ آمیزی شده و شکل آن عدسی دو محدب است و از هر نقطه و برای کاهش تقاطع در دید از طریق موقعیت صفحه و شیب در سالن و توزیع صندلی ها باید دید خوب صفحه را در نظر گرفت.

ردیف اول صندلی ها نباید خیلی نزدیک به صفحه باشد ، بنابراین نباید زاویه در موقعیت افقی از بالای تصویر پیش بینی شده تا چشم بیننده در ردیف اول از 33 درجه بیشتر شود.

عرض ردیف اول باید برابر با عرض صفحه ، عرض ردیف آخر صندلی ها برابر با 1.3 عرض صفحه باشد و حداکثر فاصله صفحه تا ردیف آخر برابر با دو برابر عرض صفحه است.

راهروهای بین صندلی ها ترجیحاً نباید کمتر از 34 اینچ و گاهی اوقات 40-42 اینچ باشد.

برای کاهش فرکانس ، دیواره های جانبی باید از ماده پخش کننده صدا باشد و مناطقی داشته باشد که صدا را به خود جذب کند و دیوار پشتی باید از مواد جاذب و پخش کننده و همچنین سقف ساخته شود.

به دلیل تراکم زیاد ، کمبود حفره و نحوه برخورد مواد با صدا ، ساخت کف با موزاییک ترجیح داده می شود.

سالن شامل حداقل دو پنجره یا دو درب است که برای اطمینان از تهویه طبیعی به بیرون باز می شوند و تهویه مصنوعی ضروری است و در هنگام طراحی درب هایی که به سالن باز می شوند ، باید آنها را به بیرون باز کرد تا عرض کل آن 2 متر باشد و عرض مجاز نیز کاهش یابد. اگر پارتیشن ثابت به راحتی بتواند به داخل باز شود ، حداکثر 1.5 متر است و در صورت وجود دستگاه اتوماتیک ، درها باز می مانند و نباید آستانه ای در مقابل آنها باشد زیرا به بیرون باز می شوند.

4- اتاق های رها کردن در طراحی سالن سینما:

هر سالن سینما شامل یک اتاق فرافکنی و ملاحظات برای طراحی آن است:

 

کف و دیوارها باید از مواد غیر قابل احتراق باشند ، همچنین درهایی که به سمت بیرون باز می شوند و خود بسته می شوند.

اینکه این اتاق به طور طبیعی یا توسط نوری روشن شود.

این اتاق باید با خروج مستقیم یا از طریق یک راه پله مخصوص تهیه شود ، به طوری که عرض پله ها 65 سانتی متر باشد و در طول کلا مجهز به نرده های دستی باشد و شیب 1/1

ابعاد اتاق: عرض و طول اتاق 2 متر ، ارتفاع 2.8 متر و مساحت اتاق در صورت وجود یک دستگاه برابر با 6 متر مربع به بالا.

این اتاق شامل پروژکتور است و در کنار آن اتاق کنترل قرار دارد که با وجود درب از اتاق فرافکنی جدا می شود و این اتاق حاوی قفل فیلم و دستگاه تهویه است و در کنار آن اتاق کنترل قرار دارد.

5- پله ها در طراحی سالن سینما:

حرکت بینندگان باید آسان باشد ، به طوری که سالن بدون هیچ مانعی که در گذرگاه ها و سالن های لابی بین پله ها و سالن عبور کنند ، به سرعت تخلیه شود و مطلوب است که برای همه بازدید کنندگان قابل مشاهده باشد و به دلیل نفوذ گرما ، به ویژه دراورهای تخلیه ، از مواد نامحلول ساخته شده است ،

نرده از چوب مقاوم در برابر آتش ساخته شده و از 1.25-2.5 متر عرض دارد. در مورد پله های مارپیچ ، آنها فقط به ندرت و فقط برای استفاده های ثانویه مجاز هستند و ارتفاع پله 16 سانتی متر و عرض آن 30 سانتی متر است و عرض پله را در کشوهای مارپیچ شکل 23 سانتی متر در مکان باریک می گیرند

6- پنجره ها در طراحی سالن سینما:

این شامل یک یا چند قسمت متحرک است و به راحتی با یک دسته باز می شود. عرض کرکره 35 سانتی متر و ارتفاع آن برابر با 25/1 سانتی متر است. پنجره های مربع داخلی توسط یک قاب فلزی احاطه شده و به شیشه های تقویت شده مجهز شده اند.

ما یک توضیح ساده در مورد طراحی و ساخت سینماها به شما دادیم