بارگذاری

مشاوره طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

طراحی سالن سینما دارای ضوابط و استانداردهای ملی و مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور است.برخی از ضوابط و استانداردهایی که باید در طراحی سینماها رعایت شود شامل : سالن انتظار ، ورودی سینما ، گیشه بلیط فروشی ، راهروهای سالن نمایش ، ورودی و خروجی های سالن ، سرویسهای بهداشتی سینما ، اتاق پروژكتور ، پرده نمایش فیلم ، اكوستیك حرفه ای سالن ، نورپردازی ، تهویه مطبوع و ... میباشد.
در ادامه به مراحل طراحی و اجرای سالن سینما میپردازیم :

طراحی و ارائه نقشه های اجرایی سالن سینما ، راهروها و سالنهای انتظار توسط تیم طراحی و تیم معماری

در اولین قدم ، طراحی سالن به طوری که نقشه ی پلان آن کاملا خوانا باشد و عملکردهای فضایی در آن به طور کامل رعایت شده باشد ، اهمیت دارد . بنا بر این در این قسمت تیم طراحی با در نظر گرفتن عملکرد فضا و ضوابط اجرایی ، طراحی های سه بعدی را ارائه میدهد. اجرای سالن با در نظر گرفتن ضوابط و استاندارد ها و اصول اجرایی سینما ، اصول آکوستیک و معماری و الزامات فنی و مشاوره ای شامل : کفپوش ، سقف کاذب ، دیوار و صندلیهای سینمایی با ارگونومی مطلوب و شماره گذاری مناسب ، مبلمان

کارشناسی و اجرای سیستم نورپردازی سالن

شامل نورهای اختصاصی و عمومی سالن و تنظیم دقیق دما ، کیفیت و شدت نور در تمام نقاط سالن سینما متناسب با زمان های پخش و عدم پخش فیلم با قابلیت دیم شدن نور

محاسبه آکوستیک سالن و متریال های مناسب آکوستیک جهت ایزولاسیون صوتی دیوار ها و جلوگیری از پخش صوت

یکی از دیگر معیار هایی که طراحی سالن های سینما را خاص میکند ، رعایت کردن آکوستیک بودن سالن بر اساس نوع معماری به کار رفته در دکور سالن و به کارگرفتن مصالح و متریال های آکوستیک در این سالن ها میباشد .

اجراء چراغ های اضطراری و شبرنگ در زمان نمایش فیلم در مسیر راهرو ها و ورودی و خروجی سالن

اجرای کامل سیستم صوتی و تصویری شامل : سیستمهای صوتی حرفه ای دالبی سوراند ، سیستم های پخش تصویر(شامل دیتا ویدئو پروژکتور حرفه ای دیجیتال و سه بعدی ) ، اتاق فرمان (کنتری) ، میز نور ، سیستم اعلان و اطفاء حریق و ...

در ادامه به معیارهای طراحی و اجرای سالن سینماها میپردازیم:

  • ورودی اصلی در طراحی سالن سینما

یکی از مهمترین اجزا در طراحی سالن سینما، ورودی سینما میباشد، ورودی سینما باید مشخص و واضح باشند تا کاربر بتواند به راحتی فضارا درک و استفاده کند ، زیرا ورودی یک فضای انتقالی بین آنچه در خارج از ساختمان است و آنچه در داخل آن است وجود دارد و می تواند بیش از یک ورودی و خروجی وجود داشته باشد تا از شلوغی در پایان فیلم و خارج شدن از سالن جلوگیری کند ،و در گوشه های ورودی ، باجه فروش بلیط باید در معرض دید باشد و همچنین می توان آن را در یک مکان مرکزی قرار داد. طبق ضوابط و اصول طراحی سالن سینما، باید بیش از یک خروج اضطراری وجود داشته باشد.

  • سالن انتظار طراحی سالن سینما

در طراحی سینما ، باید یک سالن انتظار که مشتریان در آن جمع شده اند و منتظر ورود برای تماشای فیلم هستند ، طراحی شود و این سالن نباید حاوی صندلی یا میز باشد تا مانع از رفت و آمد بازدید کنندگان و تجمع آنها شود.

  • سالن محل نمایش در طراحی سالن سینما

مکان نمایش و تماشای فیلم ، سالن شامل صندلی های نشیمن ، صفحه اسکرین نمایش و بالکن است که توسط پله ها به آن دسترسی پیدا می کند ،اندازه سالن با توجه به تعداد بینندگان متفاوت است.

  • پله ها در طراحی سالن سینما

حرکت بینندگان باید آسان باشد ، به طوری که سالن بدون هیچ مانعی که در گذرگاه ها و سالن های لابی بین پله ها و سالن عبور کنند ، به سرعت تخلیه شود و مطلوب است که برای همه بازدید کنندگان قابل مشاهده باشد و به دلیل نفوذ گرما ، به ویژه دراورهای تخلیه ، از مواد نامحلول ساخته شده است ،
نرده از چوب مقاوم در برابر آتش ساخته شده و از 1.25-2.5 متر عرض دارد. در مورد پله های مارپیچ ، آنها فقط به ندرت و فقط برای استفاده های ثانویه مجاز هستند و ارتفاع پله 16 سانتی متر و عرض آن 30 سانتی متر است و عرض پله را در کشوهای مارپیچ شکل 23 سانتی متر در مکان باریک می گیرند.

  • شیب کف سینما

جایی که ترجیح داده می شود مکان های نشیمن با توجه به وضعیت هر سالن تا حد امکان درای شیب باشند و این شیب نسبت به شیب سالن های نمایش کمتر است تا خط دید مشخصی برای هر یک از مخاطبان فراهم کند.

از جمله معیارهای کلی برای طراحی سالن سینما

  • ردیف های صندلی ها باید به گونه ای باشد که دنده پایین صفحه از همه جا قابل مشاهده باشد ، همچنین ردیف اول صندلی ها نباید خیلی نزدیک به صفحه باشد ، بنابراین نباید زاویه در موقعیت افقی از بالای تصویر پیش بینی شده تا چشم بیننده در ردیف اول از 33 درجه بیشتر شود.
  • عرض ردیف اول باید برابر با عرض صفحه ، عرض ردیف آخر صندلی ها برابر با 1.3 عرض صفحه باشد و حداکثر فاصله صفحه تا ردیف آخر برابر با دو برابر عرض صفحه است.
  • سالن شامل حداقل دو پنجره یا دو درب است که برای اطمینان از تهویه طبیعی به بیرون باز می شوند و تهویه مصنوعی ضروری است و در هنگام طراحی درب هایی که به سالن باز می شوند ، باید آنها را به بیرون باز کرد تا عرض کل آن 2 متر باشد و عرض مجاز نیز کاهش یابد. اگر پارتیشن ثابت به راحتی بتواند به داخل باز شود ، حداکثر 1.5 متر است و در صورت وجود دستگاه اتوماتیک ، درها باز می مانند و نباید آستانه ای در مقابل آنها باشد زیرا به بیرون باز می شوند.
  • کف و دیوارها باید از مواد غیر قابل احتراق باشند ، همچنین درهایی که به سمت بیرون باز می شوند و خود بسته می شوند.

نظرتان را بنویسید

ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}